Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Festival dětského čtenářství se po covidu vrací do červnového termínu. Tématem je slovo a obraz

30. 05. 2022 | 18:38

Festival dětského čtenářství v Liberci se po koronaviru vrací do červnového termínu. Od středy do pátku nabídne školákům i široké veřejnosti setkání s autory dětských knih a ilustrátory, divadelní a filmová představení i výtvarné dílny. V letošním roce se koná 19. ročník, letošním tématem je slovo a obraz, řekla dnes ČTK předsedkyně pořádajícího Sdružení pro veletrhy dětské knihy v Liberci Radka Vojáčková.

knihy holka child-684580 1280
Ilustrační foto

Oblíbená akce začínala v Liberci v roce 2003 jako Veletrh dětské knihy, mezi nakladateli a vydavateli byla populární, do Liberce se jich s nabídkou knih sjížděly i čtyři desítky. Také zájem návštěvníků rostl, některé ročníky přilákaly až 10.000 lidí. Od roku 2012 se už kvůli menší podpoře konaly akce mnohem skromnější, v některých letech dokonce pouze jednodenní. Klesal i zájem nakladatelů a vydavatelů. Od roku 2018 se veletrh proměnil ve festival, v roce 2020 ho organizátoři kvůli pandemii museli zrušit, loni se uskutečnil za přísných hygienických opatření až v listopadu.

Centrem programu bude tradičně Krajská vědecká knihovna v Liberci, kde se uskuteční besedy a workshopy s předními českými tvůrci dětských knih, jako je například Ivona Březinová nebo Martin Vopěnka. "V odpoledních hodinách jsou pro návštěvníky připravena divadelní představení - Ronja, dcera loupežníka, Kouzelník Eňo Ňuňo či literární pětiboj, který účastníky provede po festivalových místech," doplnila Vojáčková.

V Oblastní galerii se uskuteční výtvarné workshopy jako rychlokurz knižní ilustrace nebo natáčení animovaného filmu, kino Varšava nabídne dětem divadelní představení divadla Kejklíř, filmová představení a také scénické čtení Listování. "Na náměstí před libereckou radnicí se současně uskuteční festival deskových her GRYF a výtvarný happening pro všechny, kteří budou mít chuť tvořit a hrát si," dodala Vojáčková. Podrobný program najdou zájemci na webových stránkách: www.veletrhdetskeknihy.cz.

čtk