Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Flašinetáři z nedalekého Německa a Polska, ale i ze Slovenska nebo Rakouska se sjeli už podesáté do Liberce

15. 08. 2019 | 11:59

Centrem Liberce zněly dnes flašinety. Do města pod Ještědem se sjely už podesáté. Liberecký flašinetář přilákal účastníky nejen české, ale také ze zahraničí. Za Libereckým flašinetářem stojí nadšený pořadatel Jiří Volný. Podařilo se mu vybudovat akci s mezinárodní pověstí, na kterou míří flašinetáři z několika zemí Evropy, řekla dnes ČTK krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Dorazili flašinetáři z nedalekého Německa a Polska, ale také třeba ze Slovenska nebo Rakouska.

TvLKflasinet4
Foto: Artur Irma, archiv

Flašinety jsou s Libereckem spojené od poloviny 19. století. Nejvíce se proslavila firma Riemer Kratzau, která prodávala flašinety, piana a orchestriony téměř do celého světa. Největší oblibě se flašinety těšily koncem 19. století a v první třetině 20. století. Jejich hudba zpočátku zněla u vyšší společenské vrstvy na zámcích a v salonech. Později se hrací kolovrátky rozšířily do ulic, hospod a na lidové slavnosti, kde na ně hráli váleční vysloužilci, invalidé a chudina. Dnes mohli lidé na náměstí obdivovat kolovrátky staré i více než 100 let.

Centrem Liberce zněly flašinetyNa náměstí dnes nemohl chybět ani místní flašinetář Bolek Pára, který je se svým nástrojem pravidelným účastníkem. "Ještě jezdím na pouť do Kryštofova Údolí," řekl ČTK. Svůj flašinet vyrobený v roce 1915 v Praze získal od kamaráda. Ve stroji má válec z roku 1936. "Písničky se každý rok měnily, aby se neomrzely. Takže tam mám hity z roku 1936. Je zajímavé, že jsou to písničky libereckého rodáka Karla Vacka," poznamenal flašinetář. Obecenstvu tak dnes zahrál písničky jako "Pohádka mládí", "Dětičky jděte už spát" nebo "Já bych chtěl mít tvé foto".

čtk