Hejtman Martin Půta dnes ocenil osm osobností za zásluhy o kraj, dvě in memoriam
Král komiků a liberecký rodák Vlasta Burian nebo bývalý sládek a ředitel Pivovaru Svijany František Horák patří k osmi osobnostem, které dnes hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ocenil za zásluhy o dobré jméno Libereckého kraje doma i ve světě. Tradiční Pocty hejtmana se po roční přestávce zaviněné koronavirovou pandemií znovu uskutečnily v liberecké Oblastní galerii. Loni hejtman předával ocenění při soukromých návštěvách.
"Jsem rád, že jsme se po roční odmlce způsobené pandemií koronaviru mohli opět potkat v krásných prostorech liberecké galerie. Na místě, kde pravidelně uděluji zlatý hejtmanský dukát osobnostem, které toho tolik vykonaly nejen pro Liberecký kraj. Lidem, kteří svým mimořádným, výjimečným a úspěšným životem obohatili a obohacují všechny kolem sebe. Úkol vybrat z 15 nominovaných konkrétní laureáty byl opět nesnadný," řekl Půta.
Čestné uznání a zlatý dukát předává od roku 2006 hejtman vždy u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, oceněno tak bylo už 95 osobností. Od roku 2013 může adepty navrhovat veřejnost. Dvě z osmi ocenění byla letos udělena in memoriam. Vedle Buriana, kterého hejtman ocenil za celoživotní přínos v oblasti divadla a filmu, ocenil také sklářského výtvarníka Iva Rozsypala. "Návrhy se podávaly do konce června, pan Rozsypal se bohužel už převzetí pocty nedožil," řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Výtvarník zemřel v září krátce po svých 79. narozeninách.
Bývalého ředitele svijanského pivovaru Horáka ocenil hejtman za celoživotní přínos ve vývoji, obnově a záchraně regionálního pivovarnictví, zasloužil se totiž o záchranu Pivovaru Svijany, když ho před lety Pražské pivovary chtěly zavřít. Dnes patří pivovar k desítce největších v zemi. Za celoživotní přínos v oblasti skautingu a práce s mládeží ocenil dnes Půta manžele Věru a Jiřího Hudečkovy, kteří i přes zákaz organizace vedli děti k úctě k přírodě i druhým lidem a svým příkladem ovlivnili desítky mladých lidí.
Mezi oceněnými byl dnes také Jan Nouza, který působí na liberecké univerzitě a věnuje se vývoji komunikačních technologií. Založil laboratoř počítačového zpracování řeči SpeechLab a jím vedený tým dokázal tyto technologie dovést až do praktického využití. Za celoživotní přínos v oblasti hudby převzala čestné uznání a zlatý hejtmanský dukát také klavírní korepetitorka při Základní umělecké škole Liberec Jiřina Permanová. Za přínos v oblasti medicíny ocenil hejtman zakladatele moderní traumatologie, který se podílel na vytvoření sítě traumacenter v České republice, chirurga Stanislava Tallera.
čtk