Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hvězdou příštího festivalu Lípa Musica bude L’Arpeggiata, soubor hráčů na historické nástroje

21. 09. 2019 | 15:25

Světově proslulý soubor hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata bude hvězdou příštího festivalu Lípa Musica. Vystoupí na zahajovacím koncertu 12. září 2020 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, který bude už čtvrtým Koncertem pro Liberecký kraj.

histNastrojeFB
Foto z FB souboru

ČTK to dnes řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Vstupenky na zahajovací koncert budou v prodeji od 18. listopadu. Ten letošní byl vyprodán během jediného týdne. Soubor L’Arpeggiata založila harfistka a hráčka na theorbu, velkou basovou loutnu, Christina Pluharová původem z Rakouska

Zakladatelka souboru L’Arpeggiata se ve svých aranžmá nechává inspirovat folklórem, jazzem, soudobou tvorbou i mnoha jinými vlivy. Svůj neotřelý přístup představí v programu Teatro d’Amore (Divadlo lásky). "V projektu, který byl poprvé představen na festivalu Oude Muziek v Utrechtu se L'Arpeggiata vrací k vokální a instrumentální hudbě Claudia Monteverdiho a jeho současníků ve svěží, vynalézavé a spontánní interpretaci, v níž se pojí barokní citovost se současným vkusem," doplnila mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Na programu letošního 18. ročníku, který začal v úterý, je 21 projektů a dva doprovodné na 15 místech Libereckého a Ústeckého kraje a sousedního Saska. "Naším dlouhodobým cílem je, zviditelnit náš kraj, místa, kde žijeme, a umožnit lidem, kteří žijí v tomto regionu, skutečně exkluzivní hudební zážitky, za jakými se lidé sjíždějí spíše do velkých center," řekl ČTK ředitel festivalu Martin Prokeš.

Liberecký kraj festival významnou měrou podporuje, zařadil ho mezi 16 nejvýznamnějších akcí v regionu. V letošním roce přispěl kraj na jeho organizaci 600.000 korun a dalších 400.000 korun dal na Koncert pro Liberecký kraj. V příštím roce se podle Vinklátové podpora kraje ještě o 100.000 korun zvýší. "Koncerty pro Liberecký kraj se snažíme přinést do kraje to nejlepší, co nabízí světová klasická hudba," řekla. Díky spolupráci se zkušeným organizátorem festivalu se to podle ní daří.

čtk