Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hygienici kontrolovali kvalitu vody v liberecké přehradě, výsledky rozborů budou k dispozici do tří dnů

03. 06. 2019 | 13:10

Hygienici dnes kontrolovali kvalitu vody v přehradě Harcov v Liberci, která patří v Libereckém kraji k oblíbeným místům k rekreaci. Jde o přírodní koupaliště, které nemá provozovatele, proto kvalitu vody sleduje Krajská hygienická stanice v Liberci. Vodu odebírali hygienici na dvou místech - u hráze a u pláže. Jaká je její kvalita, ukážou až výsledky rozborů z akreditované laboratoře. Budou zhruba do tří dnů, řekla novinářům ředitelka odboru obecné a komunální hygieny Jana Loosová.

Voda se odebírá z hloubky 30 centimetrů na několika místech, v laboratořích pak zjišťují mikrobiologické znečištění, ale také obsah toxických sinic nebo chlorofylu. "V případě mikrobiologického stanovení sledujeme dva ukazatele - jsou to Escherichia coli a Intestinální enterokoky, tyto ukazatele jsou indikátory fekálního znečištění," řekla Lossová. Tyto bakterie se běžně vyskytují, v případě přemnožení ale mohou způsobovat průjmy, citlivější jedinci mohou mít i vyrážky.

Podobné problémy mohou způsobovat také sinice a nebo chlorofyl, který obsahují řasy. "Chlorofyl indikuje, zda jsou ve vodě sinice nebo řasy, pokud je ho tam hodně, tak víme, že ve vodě jsou," doplnila Loosová. Měří se také průhlednost vody, která indikuje případně znečištění, ale také pH vody, zjišťuje se i teplota vody. Dnes teploměr ukázal 19,7 stupně, při měření ve čtvrtek 30. května měla přehrada jen 18 stupňů. "Je vidět, že se stoupající teploty podepisují i na teplotě vody, obecně platí, že čím vyšší teplota, tím jsou příhodnější podmínky pro pomnožení sinic," dodala.

Hygienici v Libereckém kraji sledují kvalitu vody na 39 přírodních vodních plochách, kam patří i betonové nádrže a 11 umělých koupališť, kde se voda upravuje. Na navštěvovaných místech, jako je liberecká přehrada, se odběry vody dělají prakticky každý týden. "Patří k nim také jablonecká přehrada Mšeno nebo Máchovo jezero," řekla Loosová. Sledují se podle ní i nemonitorované plochy, vytipované jsou ty, které lidé také využívají, jako jsou nádrže Fojtka a Mlýnice nebo Vesecký rybník v Liberci. V současné době je zatím podle Loosové kvalita vody v kraji dobrá. Jen Máchovo jezero, Hamr nebo koupaliště Nedamov mají zhoršenou průhlednost.

Liberecký kraj je na vodní plochy bohatý, zdaleka ne všechny se sledují. Pokud se člověk chce vykoupat v rybníce, který hygienici nekontrolují, měl by si ho podle Loosové nejprve dobře obhlédnout, zda do něj neústí nějaká kanalizace nebo odpad z výroby. "Co se týče sinic nebo řas, na to existuje velice jednoduchý test. Stačí PET lahev, naplnit ji vodou a nechat 20 minut stát. Pokud máte sekané jehličí, takový prstýnek nahoře, tak to jsou sinice. Řasy bývají v celém profilu nebo mívají tendenci se usazovat na dno," řekla.

čtk