Jizerská 50 umožnila Technické univerzitě v Liberci vyrobit 250 tisíc nanoroušek
Zhruba čtvrt milionu nanoroušek nebo nanofiltrů umožnily Technické univerzitě v Liberci vyrobit peníze, které pro ni vybrali organizátoři Jizerské 50. K výrobě využili vědci univerzity stroje určené pro výzkumné úkoly, postupně se je podařilo seřídit tak, aby výsledný materiál dokázal zachytit více než 99 procent částic velikosti viru a přitom se přes něj ještě dalo dýchat. Při převzetí milionového šeku to dnes novinářům řekl rektor univerzity Miroslav Brzezina.
Prostřednictvím charitativní výzvy "Padesátka pro první linii" přispělo na boj s pandemií koronaviru více než 20.000 lidí, kteří si koupili virtuální startovní čísla a přispěli tím na výrobu ochranných pomůcek. "Zaměstnanci univerzity také roušky a nanofiltry šili, na 3D tiskárnách tiskli spojky k respirátorům, štíty, hlavové pásky, prostě věci, které v prvních dnech zásadně chyběly. A bez téhle kapacity, jak technologické, tak lidské bychom je neměli k dispozici," řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Liberecká univerzita je lídrem v oblasti nanomateriálů. Roušky tu původně šít nechtěli, pod tlakem zaměstnanců se ale výroba nakonec v polovině března rozjela a v improvizovanou šicí dílnu se proměnila zasedací místnost Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Od roušek postupně přešli k výrobě nanofiltrů, které se dají vkládat do doma vyrobených plátěných roušek. Z materiálu lze vyrobit třikrát víc filtrů než roušek, nařezat ho na obdélníčky je také méně časově náročné než šít celou roušku.
Díky podpoře Libereckého kraje se postupně podařilo do výroby zapojit i místní firmy, jako Elmarco nebo Drylock, které začaly filtry vyrábět průmyslově. Denně jich jsou schopné dodat přes 100.000. Vývoj tím ale nekončí, aktuálně tým libereckých vědců a studentů pracuje na "letní verzi" plátěné roušky s filtrem. Měla by být jen jednoduchá, a nikoli dvojitá jako dosud. "Teď hledáme ale vhodný materiál, který by byl lehký," řekl ČTK jeden z členů týmu, student David Svoboda.
čtk