Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kabinová lanovka na Ještěd má šanci dostat se mezi památky, zpracovává se řádný návrh

29. 11. 2023 | 16:24

Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, která je po tragické nehodě mimo provoz přes dva roky, má šanci dostat se mezi kulturní památky. Podnět ministerstvo kultury vyhodnotilo jako důvodný, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Ivana Awwadová. Prohlášení lanovky památkou navrhl podle ní jeden občan.

lanovkajested1
Foto: Artur Irma

"A požádalo NPÚ (Národní památkový ústav) Liberec o vypracování řádného návrhu na prohlášení předmětné věci za kulturní památku," uvedla.

V současné době podle ní čekají na vyjádření účastníků řízení. "Do vydání pravomocného rozhodnutí se ministerstvo kultury nebude vyjadřovat k průběhu ani výsledkům správního řízení. Délku ani výsledek správního řízení nelze v tuto chvíli předjímat," dodala Awwadová.

Dvoukabinovou visutou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila lanovka dvěma svými kabinami kolem čtvrt milionu cestujících. Mimo provoz je od konce října 2021, kdy se přetrhlo tažné lano a jedna ze dvou kabin spadla. Při nehodě zemřel průvodčí, v kabině pro 35 lidí byl sám. Policie v souvislosti s touto nehodou obvinila čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. Lanovka patří Českým drahám, které proti obvinění podaly stížnost.

České dráhy nechtějí lanovku dál provozovat a jednají s Libercem o podmínkách prodeje. Cena by měla vzejít z revizního posudku, na jehož vypracování se dopravce s městem dohodl. Náklady na obnovení provozu lanovky se odhadují na více než čtvrt miliardy korun.

čtk