Komunitní středisko Kontakt pomohlo sehnat roušky pro liberecká azylová zařízení 

20. 03. 2020 | 9:46

Dnes doručíme mezi azylová zařízení (azyly Speramus a Věkova, dům na půl cesty, charitní domovy sv. Anny a sv. Moniky, nízkoprahové centrum a noclehárna v Kateřinkách) první várku 320 roušek. Děkuji za to svým kolegům z Komunitní středisko Kontakt Liberec, p.o., uvedl na svém FB profilu náměstek libereckého primátora pro sociální věci Ivan Langr (SLK).

bezdomovecFBlangr
Foto. FB Ivana Langra

I. Lanr píše: Je to pořád málo, protože klienti cílové skupiny, s níž azyláky pracují, patří veskrze k mimořádně rizikovým. A to hned ze dvou důvodů:

1. ve vztahu k sobě samotným (nemají základnu = domov, kde by mohli být v případě potřeby izolováni, jsou převáženě mimo hlavní komunikace zdravotního a hygienického servisu, mají sníženou míru informovanosti, sníženou hladinu osobní režimovosti i hygienických sebenároků, malou šanci pro získání jakýchkoli ochranných prostředků, dá se jen s obtížemi vysledovat jejich anamnéza kontaktů a především jsou voličsky indiferentní, tj. že politicky bohužel skoro nikoho nezajímají),

2. ve vztahu k zaměstnancům azyláků a samozřejmě svému okolí.

Neznamená to vůbec, že bychom měli lidmi v bezpřístřeší opovrhovat či je dokonce nechat napospas jejich osudu, ale konečně se o ně začít aktivně zajímat. Protože jinak hrozí, že po ukončení epidemických opatření zůstanou v obcích velmi riziková ložiska nákazy.

Platforma pro sociální bydlení, s níž můj rezort spolupracuje už třetím rokem v projektu Housing First (=nejdřív bydlet), již na základě zahraničních zkušeností a opatření z doby ptačí chřipky vypracovala expertní metodiku, kterou bych rád aspoň v nějaké míře aplikoval v Liberci.

ČTK včera uvedla, že se v Liberci sice daří rozdávat roušky mezi lidi bez domova, i pro ně jich je ale nedostatek. Chybí hlavně pro výměnu, roušky pak neplní svoji funkci. ČTK to řekl vedoucí denního centra Naděje Pavel Matějka. "Abychom je vyprali, vydezinfikovali. Říkali jsme si, že bychom je chtěli klientům alespoň jednou za den vyměnit," dodal Matějka.

Rouškami podle něj zatím vybavili asi 20 až 30 bezdomovců, sehnat pro další ale není jednoduché. "Máme roušky díky dobrovolníkům, kteří nám je postupně ušili. Potřebovali bychom jich ale více," dodal.

Dostatek nemá zatím ani noclehárna pro muže a ženy bez domova, která je na okraji Liberce v Kateřinkách. "Postupně se zásobujeme. Něco si šijeme sami, použili jsme i povlečení. Něco dostáváme, třeba z jablonecké pobočky Naděje, nabídky máme ze sboru jednoty Českobratrské," uvedl vedoucí střediska Kateřinky Jiří Beneš. Kapacita noclehárny 32 míst je podle něj nyní plná, navíc je v objektu i ubytovna pro jednotlivce i rodiny. "Máme vyhlášenou takovou karanténu v tom, že většina lidí zůstává v domě. Chodí se jen na nutné nákupy nebo za prací," dodal Beneš.

Matějka se obává, že kvůli omezování výroby v autoprůmyslu se situace může ještě zhoršit. "Spousta našich klientů, kteří k nám v minulosti chodili, tak jak se zlepšila ekonomická situace, začali pracovat jako agenturní pracovníci. Takže jsem v očekávání, co se bude dít, zda se nám nezačnou přibývat klienti," dodal. Podle něj i v denním centru přijali opatření, aby snížili riziko přenosu nákazy koronavirem. "Zkrátili jsme provoz a přidali sanitární pauzy, kdy se na hodinu zavře a prostory vyvětrají a vydezinfikují," řekl. Omezili podle něj i sociální práci s klienty, neboť úřady omezily činnost. "Řešíme teď jen základní potřeby, hygienu, jídlo, zajištění sociálních dávek," dodal.

fb, čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace