Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Krabičky Hardwario sbírají informace a přenáší je i z míst, kde nefunguje mobilní signál

25. 12. 2020 | 12:27

Liberecká firma Hardwario je podle žebříčku Deloitte v kategorii Rising Stars pátá nejrychleji rostoucí technologická firma ve střední Evropě za rok 2020. Historicky první “inkubovaný” klient Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink se zabývá vývojem a výrobou zařízení tzv. internetu věcí (IoT).

lipohardwario - monitorování vlivu klimatických změn na lesy ve Velké Británii
Monitorování vlivu klimatických změn na lesy ve Velké Británii. Foto: Hardwario

Jejich chytré krabičky se dají využít v domácnosti, v průmyslové výrobě, ale i v přírodě: V Česku pomáhají například v boji s kůrovcem, sledují teplotu a vlhkost v kravínech, ale jejich technologie se využívá už v 25 zemích včetně USA, Japonska a Austrálie.

Se Zoo Liberec už spolupracují delší dobu. Nyní chystají nainstalovat své projekty ze světa právě do zoologické zahrady a mimo jiné z nich vytvořit naučnou IoT stezku pro návštěvníky.

„Jedno z našich hesel zní: Mysli globálně, jednej lokálně. Takže to, co děláme s libereckou zoo, může být nakonec využito ve všech zoo. Stezka bude vznikat postupně s přibývajícími projekty a rádi bychom ji pojali i jako hru, teď právě vymýšlíme, jak,” komentuje spolupráci se Zoo Liberec Alan Fabik, jeden ze zakladatelů startupu Hardwario.

Zleva Alan Fabik a Vítek Žalud.

V Zoo Liberec běží dva projekty – monitorování změn teplot chladícího agregátu a sledování mikroklimatu na střechách pavilonů. „Jako ochranářská instituce cítíme zodpovědnost podílet se na zlepšování klimatu ve městě a z toho důvodu již několik let nahrazujeme lepenkové a plechové střechy našich budov travnatým porostem. Jak moc taková změna ovlivní prostředí pro zvířata a návštěvníky i okolní přírodu, nám pomáhají mapovat právě chytré krabičky. Věříme, že získaná data, která vyhodnocujeme a publikujeme v systému Markomat, pak budou motivovat veřejnost k budování podobných zelených ploch na svých domovech či průmyslových budovách,“ říká ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

V blízké budoucnosti plánují několik nových projektů: „Budeme sbírat data o růstu stromů, sledovat vlhkost a teplotu uvnitř pavilonů tropů, správné klimatické podmínky pro chov krmného hmyzu a společně s dalšími vědci budeme zjišťovat,  jak typ střech ovlivňuje mikroklima a jaký má vliv na podmínky uvnitř pavilonu,” říká Fabik a Nejedlo dodává: „Věříme, že spolupráce se společností Harwario v oblasti nových technologií nám pomůže nejenom zefektivnit naše úsilí v ochraně přírody a ohrožených druhů, ale mnohdy i pomůže ulehčit práci našich zaměstnanců.“

Krabičky Hardwario sbírají informace a přenáší je i z míst, kde nefunguje mobilní signál

Hardwario vyvíjí hardware v podobě drobných krabiček, které se uplatňují v projektech internetu věcí. Umí sbírat všemožná data - teplotu, vlhkost, CO2, těkavé organické látky, prach, v průmyslu například vibrace, spotřebu nebo impulzy. Pokud jde něco změřit senzorem, dokážou takové čidlo integrovat s jejich zařízením. Data pak umí přenášet i z míst, kde většinou není normální signál nebo přístup k internetu a napájení. Přenos umožňují speciální sítě LPWAN, které mají dlouhý dosah a velmi nízkou spotřebu.

Foto: Hardwario

„Jeden z projektů, které dokazují i hravost a nápaditost Hardwaria, je propojení čidla hlídajícího hladinu CO2 v místnosti a LED diod na vánočním stromku. Když v průběhu vánoční oslavy začne být v místnosti vydýcháno, stromek se rozsvítí červeně jako signál, že je potřeba vyvětrat. Mimochodem, od té doby, co mám podobný systém v kanceláři, jsou naše pracovní porady mnohem produktivnější,” popisuje ředitel Lipo.ink Philipp Roden využití nejen v domácnostech.

„Systém od Hardwaria využívá také náš další klient, firma Statotest, který pomocí něj měří nepřetržitě pohyby staveb, a tím předchází újmě na lidských životech a majetku. Spolehlivost systému přesvědčila už vícero nadnárodních firem, které je využívají ve výrobě a k monitorování svých distribučních sítí,” komentuje Roden i využití v průmyslové výrobě.

Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor funguje od konce roku 2017. Jeho posláním je podpořit vznik a rozvoj inovativních firem v našem kraji a podpořit budoucí blahobyt Libereckého kraje. Činí tak přes řadu aktivit - především přes business poradenství na špičkové úrovni. www.lipo.ink

ARR s. r.o., je krajskou společností, jejímž cílem je expertní podpora rozvojovým záměrům a projektům kraje, jeho obyvatelům a podnikatelům. www.arr-nisa.cz

TZ/lipo.ink