Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Krajská nemocnice zvládla rok 2020 v jeho šílené formě velmi dobře - rekordním ziskem 177 milionů Kč před zdaněním

08. 06. 2021 | 15:18

Loňské hospodaření Krajské nemocnice Liberec (KNL) ovlivněné koronavirovou pandemii bylo nejlepší v její historii. Skončilo v rekordním zisku 177,2 milionu korun před zdaněním. Dosud byl nejlepší rok 2019 se ziskem 33,3 milionu korun. Operací a ambulantních výkonů sice bylo asi o 16 procent méně, k zisku ale výrazně přispěla nákladná péče o covidové pacienty. Novináře dnes o tom informoval generální ředitel nemocnice Richard Lukáš.

nemFr2
archivní foto Artur Irma

"Nemocnice zvládla rok 2020 v jeho šílené formě velmi dobře. Co se týče akce covid, tak celou kampaň zdravotníci zvládli velice dobře a v podstatě se nejen postarali o nemocné v naší spádové oblasti, ale hodně úsilí jsme věnovali i pacientům v závažném stavu z jiných částí Libereckého kraje," uvedl Lukáš.

KNL je největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji, pod které patří nemocnice v Liberci, Turnově a Frýdlantu. "Samozřejmě jsme měli pokles výkonnosti, co se týče standardních objednávaných výkonů, které byly zakázané," uvedl Lukáš. Výkonů za loňský rok je v meziročním srovnání méně, přestože do nich byla poprvé zahrnuta i frýdlantská nemocnice získaná v červenci 2019. Loni všechny tři nemocnice měly 346.328 ambulantních výkonů a lékaři provedli 16.443 operací. O rok dříve v Liberci a Turnově bylo ambulantně ošetřeno 412.956 lidí a operaci podstoupilo 18.285 lidí. Výnosy nemocnice byly 4,5 miliardy korun, což je o pět procent víc než předloni.

Poklesl i počet hospitalizovaných, a to z 45.151 na 42.475 lidí. "Nicméně financování covidové kampaně Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ostatně všemi dalšími pojišťovnami bylo relativně velkorysé, takže nemocnice z tohoto roku vyšla s ekonomickým výsledkem velmi dobře," uvedl generální ředitel. Podle něj ale už nyní myslí na budoucnost. "Je otázkou, jak se budou pojišťovny chovat v příštích letech, protože z velké části vyčerpaly tímto covidovým manévrem svoje rezervy, čili my se snažíme předvídat, že tučná léta budou následována léty hubenými," uvedl Lukáš. Podle něj si nemocnice vytváří rezervy a hledá cesty ke zvýšení výkonnosti. "Abychom neztráceli žádné body, protože jsme placeni výkonově v mnoha oborech a samozřejmě děláme rezervy na to, že když by bylo opravdu zle, abychom mohli vyplácet mzdy v podobě, v jaké to naši zaměstnanci očekávají," dodal. KNL zaměstnává skoro 3000 lidí. Průměrná výše mzdy byla loni 46.698 Kč, což je zhruba o 1300 korun více než v roce 2019.

Z nemocnic, které patří pod KNL, byla loni ve ztrátě jen frýdlantská, a to minus 13 milionů korun. I to je ale výrazně lepší výsledek než za druhou polovinu roku 2019, kdy byla ve ztrátě 45 milionů korun. "Kdyby nebyl výpadek péče, tak jsme byli podle mě (loni) na nule," uvedla ekonomická ředitelka KNL Hana Jelínková. Podle ní pomohlo, že frýdlantskou nemocnici z režimu ambulantní a jednodenní péče převedli na standardní lůžkovou. "A podařilo se nám přeměnit takzvanou dlouhodobou ošetřovatelskou péči na běžnou následnou péči. Máme tam lékaře, kteří tam poskytují pacientům plnou péči. Jsou za to větší peníze od pojišťoven," dodala.

čtk