Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Krajskou metropoli oživí Týden Křišťálového údolí. Sklu budou patřit i netradiční prostory

28. 08. 2023 | 5:41

Na konci léta oživí Liberec sklářský festival Crystal Valley Week 2023. Už druhým rokem přivede do krajské metropole týden plný umění, hudby i zábavy a současně představí na jednom místě tvůrce z Křišťálového údolí. Právě tato značka prezentuje historii a současnost sklářské, bižuterní a šperkařské tvorby všech koutů Libereckého kraje. Festival potrvá od 28. srpna do 2. září.

sklo kv mad Součástí akce bylo několik výstav. Největší byla v bývalé kavárně pošta a společně představovala práce Bořka Šípka a Jiřího Pačinka.
Týden Křišťálového údolí 2022. Součástí akce bylo několik výstav. Největší byla v bývalé kavárně pošta a společně představovala práce Bořka Šípka a Jiřího Pačinka. Foto: Mad

Týden Křišťálového údolí bude pro české i zahraniční turisty a obyvatele pořádajícího kraje zážitkem. Velký letní sklářský festival jim umožní pracovat se žhnoucí sklovinou spolu se sklářskými umělci, a to přímo v ulicích města, čeká je ale i zušlechťování skla broušením spolu s kuličským mistrem, nebo výroba bižuterie.

„Věřím, že jsme v loňském roce založili novou tradici sklářského festivalu. Podruhé nabídneme místním i návštěvníkům napříč městem jak sklářské instalace a výstavy, tak například možnost koupit si sklo, šperky a skleněnou bižuterii od místních výrobců. Svátek skla se uskuteční i na netradičních a překvapivých místech. O to větší zážitek návštěvníky čeká,“ uvedla Crystal Valley Weeku Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sedm zajímavých výstav s časovým přesahem festivalu, PechaKucha Nigt na téma sklo, jízdy Křišťálovou tramvají městem zdarma, komentované prohlídky nově zrekonstruované historické budovy Liebiegova paláce a jeho historických křišťálových lustrů,  dvoudenní prodejní výstava šperků a bižuterie v moderní  prosklené budově Krajské vědecké knihovny, loutka skláře v nadživotní velikosti procházející městem, sklářská hudební performance a další program.

„Sklo v mnoha podobách potkáte v posledním srpnovém týdnu ve městě pod Ještědem doslova na každém kroku, a to i na velmi nečekaných místech. Zatímco loni zkrášlili sklenění plameňáci libereckou zoo, letos láká festival do nejstarší botanické zahrady v Česku. Křehké sklo s florálními motivy uvidí její návštěvníci instalované přímo mezi vzácnými rostlinami,“ řekl za pořadatele David Pastva.

Další nezvyklé a tentokrát i běžně nepřístupné místo, které bude v Liberci patřit sklu a módě, je tramvajová vozovna městského dopravního podniku. Přímo mezi tramvajemi můžou lidé na módním mole obdivovat tvorbu české návrhářky Liběny Rochové, která představí svou kolekci Inside 23. Součástí módní show s podtitulem Dialog bude i práce jejích čtyř čerstvých diplomantů z pražské Umprum, absolventů Ateliéru design oděvu a obuvi.  Ti přivezou nejen svou textilní tvorbu, ale i díla z hutního skla.  

Festival zahájí 28. srpna vernisáž výstavy NAHUTI v běžně nepřístupné novorokové kavárně Pošta, kde se představí pětice známých sklářských mistrů. Půjde o Petra Kuchtu, Miroslava Liederhause, Petra Novotného, Jiřího Pačinka a Martina Štefánka. Tři z nich navíc k výstavě přizvali i své syny. Sklo v kavárně doplní další multimediální expozice věnovaná sklářské tvorbě pro film Na nože: Glass Onion.

Detailní program festivalu se nalézá na webových stránkách www.crystalvalleyweek.cz nebo na facebookovém profilu Visit Crystal Valley.

Křišťálové údolí (Crystal Valley) je oblast světově jedinečné koncentrace a pestrosti sklářské, bižuterní, kamenářské a šperkařské tvorby a výroby. Crystal Valley je založeno na dokonalém tradičním řemesle a umu místních lidí, které představuje veřejnosti.

Značku Křišťálového údolí prezentuje Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje jako zásadní lákadlo pro místní i turisty z Česka a zahraničí. Kraj je oblíbenou turistickou oblastí, každoročně do něj proto míří tisíce návštěvníků za přírodou a sportem, má ale především unikátní postavení právě ve světě uměleckého skla, bižuterie a šperku. Napříč Libereckým krajem je totiž více než 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, muzeí a škol, ti všichni by měli být oblíbeným turistickým cílem. Snahou je podporovat tradiční tvůrce, ale také ukázat jejich práci návštěvníkům v jiném úhlu pohledu, z co největší blízkosti, takříkajíc na dosah ruky.

TZ/Crystal Valley