Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lepší akustiku bude mít liberecké divadlo nejdřív za rok

06. 09. 2019 | 15:55

Historická budova libereckého divadla F. X. Šaldy nebude mít po skončení letošních oprav lepší akustiku, jak se původně očekávalo. V soutěži se nepodařilo najít firmu, která by potřebné úpravy provedla. Nové výběrové řízení chce divadlo vypsat na podzim. ČTK to řekla jeho ředitelka Jarmila Levko.

DFXšUvnitř
archivní foto MML

"Doufáme, že když začneme s předstihem, tak firmu seženeme a realizujeme úpravy příští léto," uvedla ředitelka. Divadlo chce strhnout textilní tapety v jevišti, protože pohlcují zvuk. Původně byly v novorenesanční budově z roku 1883 štuky, které zvuk odrážely. Cílem je vrácení původní stavu.

Stržení tapet a vyštukování si vyžádá odhadem asi 4,4 milionu korun. Náklady zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Krajští zastupitelé na posledním zasedání odsouhlasili, že divadlo může dotaci čerpat v příštím roce. Podle ředitelky divadla ale ještě musí prověřit, zda se práce stihnou v létě. "Protože my nemůžeme dvakrát za sebou zavřít divadlo na déle než na dva měsíce," uvedla Levko.

Letos je divadlo zavřené od začátku června kvůli modernizaci topení a klimatizace za bezmála 23,5 milionu korun. Znovu otevřít by se mělo po pěti měsících na začátku listopadu. Podle ředitelky práce postupují zatím podle harmonogramu. "Kolaudace by měla proběhnout v říjnu. My doufáme, že už na konci října bychom mohli zkoušet, takže jsem optimista," řekla Levko. Divadlo novou vzduchotechniku i topení potřebuje. "Kdo do divadla chodí často, tak ví, že je tam téměř nedýchatelno, protože vzduchotechnika prakticky nefunguje. A topení je velmi staré, takže někde je vedro, někde zase zima, třeba v orchestřišti," uvedla již dříve Levko.

Uzavření divadla má vliv na účinkování všech tří jeho souborů. Činoherní bude na podzim častěji hrát v libereckém Malém divadle, opera a balet bude více cestovat. Baletní soubor se 20. září vydá na zhruba dva týdny do Indie.

čtk