Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Letos začne modernizace dětské psychiatrie v Liberci a stavba pavilonu v Turnově

10. 06. 2024 | 7:00

Krajská nemocnice Liberec (KNL) letos začne s modernizací dětské psychiatrie v Liberci a výstavbou pavilonu v areálu v Turnově. Jde o investice za 450 milionů korun. Novináře o tom  informoval mluvčí nemocnice Václav Řičář. KNL je největším zdravotnickým zařízením v kraji, jež má oddělení v Liberci, Turnově a Frýdlantu.

psychFBKNL4
Psychiatrie v KNL, archivní foto

Blíže k zahájení je výstavba pavilonu v Turnově za 220 milionů korun, tato zakázka se nyní podle Řičáře vyhodnocuje. Pavilon ponese označení TA a jde o přístavbu mezi dvěma pavilony. Bude v něm urgentní příjem, nová stanice anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO), ambulance a nové zázemí IBD centra, které se specializuje na léčbu a prevenci chorob trávicího ústrojí.

Zahájení modernizace dětské psychiatrie, která je jedinou svého druhu v Libereckém kraji, předpokládá mluvčí nemocnice na podzim. Půjde o celkovou rekonstrukcí budovy. Díky úpravám se zvýší lůžková kapacita z 25 na 36 míst, čtyřlůžkové pokoje nahradí dvoulůžkové a oddělí se provoz lůžkové části od ambulantní. Jde o zakázku za 220 milionů korun, zhruba polovinu z toho zaplatí nemocnice z evropské dotace.

Podle generálního ředitele nemocnice Richarda Lukáše jsou při získávání peněz z dotačních programů v posledních letech hodně úspěšní. "Podle mých poznatků jsme asi 1,3 miliardy získali od začátku covidu (rok 2020)," řekl dnes novinářům. Z toho bezmála 700 milionů korun dotací nemocnice obdržela loni.

Mezi loňské největší investice podpořené dotacemi patří nákup speciálních přístrojů pro novou budovu nukleární medicíny, získání další magnetické rezonance a pořízení nové angiolinky. Z vlastních peněz KNL za 100 milionů dokončila modernizaci operačních sálů v budově chirurgie a v dubnu zahájila svoji dosud nejvyšší investici, což je bezmála čtyřmiliardová výstavba urgentního centra a parkovacího domu v hlavním areálu u Husovy ulice. Většinu nákladů platí akcionáři nemocnice, tedy kraj a města Liberec, Turnov a Frýdlant. Nemocnice se bude podílet více než miliardou, stavba by měla být hotová ve druhé polovině roku 2026.

čtk