Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberci se až na druhý pokus podařilo sehnat firmu na opravu technologií Šaldova divadla. Bude to stát 19,4 milionu

10. 05. 2019 | 6:04

Liberci se na druhý pokus podařilo v soutěži najít firmu, která provede modernizaci vzduchotechniky a topení historické budovy městského divadla F. X. Šaldy. Do opakovaného výběrového řízení se přihlásila jediná firma, řekl ČTK náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). Město za výměnu starých technologií zaplatí 19,4 milionu bez daně.

Pokud by se nyní nikdo nepřihlásil, byl by to pro divadlo problém. Oprava by nemohla začít podle plánu na začátku června, čemuž se přizpůsoboval i program všech tří souborů divadla. "Jsme rádi, že se to povedlo," řekla ČTK ředitelka divadla Jarmila Levko.

V historické budově divadla nebude moci činohra, balet ani opera kvůli modernizaci technologií hrát pět měsíců. Termín uzavření budovy od začátku června do konce října byl navržen tak, aby se co nejvíce využily letní prázdniny, kdy nejsou představení. V červnu, září a říjnu budou soubory hrát v libereckém Malém divadle nebo jezdit na zájezdy. "Některé činoherní hry přeneseme z velkého do Malého divadla, abychom tam měli širší repertoár a mohli hrát co nejvíce. K tomu naše soubory budou jezdit na hostování po různých městech. Hlavně opera bude mít zvýšenou zájezdovou činnost, v Malém divadle hrát nemůže," uvedla ředitelka.

archivní foto: Artur Irma

Vzduchotechnika i topení jsou už ve špatném stavu a modernizaci nutně potřebují. "Od poslední rekonstrukce divadla, která proběhla v 80. letech minulého století, se do vzduchotechniky vůbec nezasahovalo. Hodně diváků si při představení třeba stěžuje, že je nedýchatelno," uvedla již dříve ekonomická náměstkyně divadla Lucie Nejedlová.

Rekonstrukci využije vedení divadla i ke zlepšení akustiky v památkově chráněné budově. Studie ukázala, že špatný vliv mají textilní tapety na stěnách, které pohlcují zvuk. "Zhoršuje se to, jak se tapety čím dál tím více odchlipují. Není žádný dozvuk a pro hudební produkci to je smrtelné," řekla Levko. Stržení tapet v novorenesanční budově z roku 1883 má i podporu památkářů. "Tapety jsou nepůvodní. Před tím tam byly štuky, které zvuk odrážely. Vrátíme se do původní podoby," uvedla ředitelka. Stržení tapet a vyštukování si vyžádá odhadem asi 4,5 milionu korun. Náklady zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Firmu, která to udělá, divadlo nyní hledá ve výběrovém řízení.

čtk