Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec chce mít po vzoru jiných měst náplavku, která by se měla stát atraktivním místem pro trávení volného času v centru 

18. 11. 2019 | 11:47

Liberec chce mít po vzoru jiných měst takzvanou náplavku, která by se měla stát jedním z nejatraktivnějších míst pro trávení volného času v centru města. Vznikne u Nisy v okolí krajského úřadu, jehož úpravy připravuje už několik let kraj. Liberec se s ním dohodl na spolupráci a projektovou dokumentaci na městské pozemky vytvoří stejná firma, která ji zpracovala pro krajské. "Aby to bylo udělané jednou rukou, jedním designem," řekl novinářům vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek. Za dokumentaci zaplatí město bez daně bezmála dva miliony korun.

kraj mrakodrap LK UV.jpg
Foto: Mad

Celkově budou upravené zhruba dva hektary městských a krajských pozemků u Nisy, úpravy zahrnují jak stranu s parčíkem k domu kultury, tak opačnou s parkem, kam se stahují bezdomovci. Náplavka by se po revitalizaci měla stát místem k trávení volného času i pořádání kulturních, gastronomických či sportovních akcí. "Tak jako v jiných městech, kde mají řeku, byť nemáme v Liberci tak velkou řeku, tak ty náplavky bývají jedny z nejkrásnějších pobytových míst v centrech měst. A myslím, že to ocení všichni obyvatelé i turisté," řekl Janďourek.VizualizaceVybudování náplavky potrvá několik let, před tím se bude stavět parkovací dům pro 250 aut. Jeho výstavbu připravuje kraj a zahájit ji chce příští rok po dokončení rekonstrukce budovy bývalých dílen. Dalších 35 parkovacích míst by mělo v budoucnu vzniknout na městských pozemcích. Projekt náplavky počítá s větším množstvím zeleně, zpřístupněním řeky nebo dětským hřištěm. Vybudují se i dvě lávky, prostor doplní nový městský mobiliář a veřejné osvětlení. Budou tam nové tramvajové zástavky a součástí projektu je i řešení protipovodňových úprav. Povede tudy také mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa. Z městského parčíku by měl navíc zmizet vytápěný kanál, u něhož se ohřívají nebo na něm spí bezdomovci.

čtk