Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec chce zahájit revitalizaci okolí opravované přehrady příští rok. Oprášil nápad na uzavření Zvolenské ulice

19. 05. 2023 | 5:00


AKTUALIZOVÁNO: Liberec chce zahájit revitalizaci okolí opravované přehrady Harcov příští rok po zimě. Náklady odhaduje město na 45 milionů korun, zhruba polovinu z toho by podle náměstka primátora Jiřího Janďourka (Starostové pro Liberecký kraj) chtěli zaplatit z evropských dotací. Radnice podle něj také znovu prověří možné uzavření Zvolenské ulice na levém břehu přehrady, alespoň pro některé dny.

LBprehrada4irma
Úpravy okolí liberecké přehrady Harcov pokračují, nádrž je dlouhodobě vypuštěná. Aktuálně na jejím dně i kolem ní probíhají rozsáhlé terénní práce, cesta kolem přehrady je neprodyšně uzavřená a je zbytečné pokoušet se projet kolem vody na kole či tudy projít. Stavějí se zídky. Uzavřena je i hráz. Foto Artur Irma

"Dohodli jsme se, že připravíme projekt bezpečné dopravy z hlediska ulice Zvolenské. Že bychom zkusili Zvolenskou ulici zavírat v případě, kdy budou svátky nebo o víkendech," uvedl Janďourek.

Přehrada patřila před rekonstrukcí k oblíbeným místům pro vycházky i rekreační běhání. Promenádní cesta je ale jen na pravém břehu, na druhé straně je Zvolenská ulice, což je klikatá nepřehledná silnice s obousměrným provozem aut. I proto se v Liberci už několik let řeší, zda by nebylo lepší ji pro dopravu uzavřít a využívat jen pro rekreaci a sportovní vyžití, hlavně v létě.

Na případné uzavření silnice ve Zvolenské ale dojde podle Janďourka až po skončení rekonstrukce přehrady, neboť ji potřebují i firmy, které opravu provádějí. "V současné době ji musíme ponechat k dispozici i k vyvážení bahna z přehrady," dodal náměstek primátora.

Foto: Artur Irma

Přehrada Harcov je v majetku Povodí Labe a jde o kulturní památku. Její okolí patří městu a řadí se mezi nejcennější zelené plochy v Liberci. Od loňského podzimu je přehrada bez vody. Kvůli rekonstrukci hráze, pravobřežní zdi a odbahnění dna zůstane vypuštěná až do léta 2025. Mluvčí Povodí Labe Hana Bendová dnes pro ČTK uvedla, že práce zatím pokračují podle harmonogramu. "Po vypuštění nádrže a jejím předání zhotoviteli v říjnu 2022 započaly práce na několika místech současně, počínaje odtěžením přísypu hráze a odlámáním skály v místě budoucího vstupu do injekční štoly. Mírná zima v letošním roce umožnila zahájení těžby sedimentů z nádrže," uvedla Bendová.

V březnu podle ní začala i obnova pravobřežní zdi, aby na ně mohla navázat revitalizace, kterou chystá Liberec. Od března je také kvůli stavebním pracím uzavřená hráz. Vzniká tam vstup do nové podzemní štoly. "Zároveň probíhají práce na spárování vzdušní strany hráze a dochází k rozebírání bezpečnostních přelivů a koryta pod hrází. Ze spodních výpustí byla demontována původní technologická zařízení," dodala Bendová. Rekonstrukce přehrady si vyžádá 388 milionů korun bez daně, podpořená je evropskou dotací. Po skončení oprav bude přehrada schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní.

Město zároveň chce, aby byla tato lokalita pro její návštěvníky atraktivnější. Obnovy by se tak měla dočkat promenádní cesta i pláž. Přibudou vstupy do vody, herní prvky pro děti i dospělé, nové by měly být lavičky, veřejné osvětlení či odpadkové koše. Upravit chce město i přístup od rušné křižovatky ulic Zvolenská a Svobody a také usnadnit přístup k přehradě z Králova háje, který nyní vede prudkým svahem.

čtk