Liberec díky EPC uspoří desítky milionů. Stejnou metodou chce šetřit i stát, navrhlo ministerstvo financí
Budovy v majetku státu mohou časem získat jednodušší přístup k projektům energetických úspor se zárukou (EPC), které by do roku 2030 dokázaly ušetřit veřejným rozpočtům desítky miliard korun. Pozměňovací návrh na aktivnější využívání metody EPC (Energy Performance Contracting), který se týká zákona o řízení a kontrole veřejných financí, připravilo Ministerstvo financí ČR a nyní ho předloží k projednání poslancům.
Metodu EPC si už vloni v červnu vybralo i město Liberec, které ji chce využít k významným energetickým úsporám a zásadní modernizaci 34 budov, převážně škol a školek. A to v rekordním čase do 3 let. Ušetřit má díky tomu přes 90 milionů korun, snížit energetickou náročnost přibližně o 14 000 GJ ročně, ale také omezit produkci CO2 u vytipovaných objektů až o 33 %.
Ministerstvo financí si od změny zákona slibuje zvýšení tempa komplexních renovací i výrazné zrychlení postupného snižování výdajů ze státního rozpočtu, vyčleněných na provoz budov ve vlastnictví organizačních složek státu. Na metodu EPC už vloni v červnu vsadil i Liberec, který za to letos v lednu získal ocenění od Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES), když vyhlašovala nejlépe připravované EPC projekty za rok 2024.
„Pokud bychom úsporná energetická opatření a modernizaci prováděli postupně u jednotlivých budov, znamenalo by to připravit vyšší desítky samostatných výběrových řízení na klasické investice, ke kterým by bylo ještě nutné nechat zpracovat projektové dokumentace, udělat výběrová řízení na projektanty, technické dozory investora, a následně hledat realizátory s garancí úspor. Výsledek by rozhodně nebyl levnější a vše by trvalo několik let. Díky EPC ušetříme spoustu času a peněz,“ připomíná náměstkyně primátora Liberce Šárka Prachařová a dodává: „To, že ministerstvo financí nyní předloží k projednání poslancům návrh na intenzivnější a jednodušší využívání této metody, je podle mě krok dobrým směrem, protože je to příležitost jak spořit a efektivně využívat veřejné peníze k modernizaci a správě budov v majetku státu. Rozhodnutí ministerstva jen potvrzuje, že když jsme se vloni rozhodli jít cestou EPC, bylo správné rozhodnutí.“
Ministerstvo financí ČR před několika dny informovalo, že EPC projekty dokázaly v minulosti ušetřit tuzemským zákazníkům více než 6 miliard korun, přičemž poptávka po nich dlouhodobě roste. A to například ve zdravotnictví, v krajích nebo městech i v průmyslu.
„Z hlediska udržitelnosti veřejných rozpočtů hrají energetické úspory velmi důležitou úlohu a v dalších letech tento trend nepochybně zesílí. Chceme proto tento energetický segment podpořit změnou zákona, aby byl přístup státních institucí k těmto projektům snazší a efektivnější,“ uvedl před týdnem v tiskové zprávě MF ČR ministr financí Zbyněk Stanjura. V ní se rovněž uvádí, že EPC projekty mají v Česku dlouhou tradici a za posledních 30 let zrealizovaly firmy, s využitím metodiky vytvořené Asociací poskytovatelů energetických služeb (APES), mnoho úspěšných projektů v řadě regionů – např. v Hotelu Thermal v Karlových Varech, v Psychiatrické nemocnici Bohnice, na Jihočeské univerzitě, na Akademii výtvarných umění v Praze nebo v pražském dopravním podniku.
Zpráva Ministerstva financí ČR dále poukazuje na to, že i přes rostoucí zájem o EPC projekty je potenciál ve veřejných budovách stále obrovský. Více než tři čtvrtiny veřejných budov má podle ní energetickou třídu D a nižší.
„Na renovaci stále v naší zemi čekají desítky tisíc budov, jako jsou školy, úřady nebo i nemocnice. Podle posledních výpočtů mohou EPC projekty, s dalšími energetickými řešeními, ušetřit státu do roku 2030 nižší desítky miliard korun. Příkladem jsou velké nemocnice nebo krajské budovy, které projekty energetických úspor už v řadě regionů využívají. Změna zákona tyto projekty výrazně urychlí i v případě organizačních složek státu,“ upozorňuje v tiskové zprávě ministerstva předseda představenstva Svazu moderní energetiky Kamil Čermák.
Liberec, páté největší město v ČR, má za sebou aktuálně verifikaci, respektive finální odborné posouzení a zpřesnění klíčových energetických úspor, kterých může po dokončení projektů EPC dosáhnout. Se zahájením modernizace a snižováním energetické náročnosti u 36 navržených objektů, převážně škol a školek, začalo město Liberec letos na jaře. Skončit má s ohledem na provozní podmínky u jednotlivých objektů zhruba do 3 let. Náklady na přípravu projektu, modernizaci školních budov a zajištění garantovaných úspor činí, po finální verifikaci (kontrole) 469 091 433,- Kč (u dotační části) + 89 519 000,- Kč (u nedotační části), celkem tedy 558 610 433,- Kč bez DPH.
„Po verifikaci se snížila cena opatření u dotační části na 469 091 433,- Kč bez DPH, což představuje finanční úsporu ve výši 10 milionů. Zároveň se zvýšila garantovaná úspora z původních 7 775 851,- Kč na 9 704 119,- Kč bez DPH za každý rok. U nedotační části došlo zároveň ke zvýšení garantované úspory, která vzrostla z původních 4 715 673,- Kč na 5 793 484 Kč bez DPH ročně. A to od roku 2027,“ popisuje náměstkyně primátora Šárka Prachařová.
Zahájení prací u škol a školek je podle předběžného harmonogramu naplánováno primárně do období prázdnin, aby docházelo k minimálním zásahům do výuky.
S přípravou EPC projektů významně pomohl dotační program ELENA (European Local ENergy Assistance), jehož cílem je usnadnit zavedení energeticky úsporných opatření. Zaměřený je speciálně na renovace stávajících nemovitostí a cílené investice do stavebních a technologických opatření.
Dílčí program ELENA, který Liberec začal využívat v lednu 2022, je financován z programu HORIZONT 2020, spravovaném Evropskou investiční bankou, a finanční prostředky na poradenství poskytuje Národní rozvojová banka.
„Díky tomu jsme dokázali pokrýt náklady například na úvodní technické poradenství nebo kompletní pomoc při přípravě EPC projektů a posouzení objektů, včetně zpracování analýzy, zda je vhodné pro tyto konkrétní účely metody EPC využít. Stejně tak nám program Elena pomohl s asistencí při zadávání veřejných zakázek na poskytovatele EPC a s přípravou povinných příloh i se zpracováním žádosti o podporu z příslušného dotačního programu OPŽP. Devadesát procent všech vyčíslených nákladů na tuto přípravu jsme mohli hradit právě z programu ELENA,“ připomíná náměstkyně primátora Šárka Prachařová.
Liberec je také jedním z evropských měst, které se vydalo cestou EU mise 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst. V rámci EU Mise má ambici stát se do roku 2030 klimaticky neutrálním a odolným, udržitelným a přívětivým městem, spolupracujícím se všemi klíčovými aktéry z území města, kraje, České republiky i Evropské unie. K naplnění závazku mu mají pomoci právě i EPC projekty.
LB/Jana Kodymová