Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberec udělil in memoriam čestné občanství Antonínu Pavlu Kejdanovi z františkánské komunity

04. 01. 2022 | 5:43

Liberec udělil in memoriam čestné občanství Antonínu Pavlu Kejdanovi, který byl od roku 1989 spjatý s místní františkánskou komunitou. Slavnostní akt se konal první lednové pondělí v kostele sv. Antonína Paduánského v Ruprechticích, o jehož obnovu se zasloužil. Dnešní datum bylo vybráno záměrně. 3. ledna by se dožil 90 let, řekla ČTK vedoucí oddělení protokolu a zahraničních věcí v Liberci Miluše Charyparová.

kejdana
Foto z www.pametnaroda.cz

Pavel Kejdana, známý také jako otec Antonín, se narodil 3. ledna 1932 ve vesnici Nízký Dřevíč (dnes Velký Dřevíč) u Hronova ve východních Čechách. Zemřel 9. prosince 2020. Na čestného občana ho navrhl a dnes přednesl i laudatio Jan Berki. "Možná by s tím (oceněním) ani nesouhlasil. Myslím, že by ho to potěšilo, že k němu Liberec cítí takovou úctu, ale jeho přirozená skromnost by mu bránila v tom ho nějak okázale přijmout," řekl dnes Berki ČTK.

Za minulého režimu patřil Kejdana mezi pronásledované, jeho životní příběh je zpracován i v Paměti národa. Po vojně u TP (Technické prapory), kam byly zařazovány politicky nespolehlivé osoby, se v roce 1958 připojil k "podzemní“ řeholní komunitě v Roztokách u Prahy, kde se začal teologicky vzdělávat. V roce 1961 byl kvůli tomu zatčen a ve vězení byl devět měsíců. Po propuštění pokračoval ve studiu a přípravě na duchovní činnost. V roce 1968 byl tajně vysvěcen na kněze a o rok později začal působit v duchovní správě. Prošel vícero farnostmi v okolí Liberce, 16 let sloužil v Hrádku nad Nisou a nedaleké Chrastavě.

V Liberci začal působit v roce 1989 a zažil zde v témže roce i sametovou revoluci. Patřil mezi účastníky besed ve stávkujícím Šaldově divadle a před zaplněným náměstím u radnice v Liberci přečetl prohlášení kardinála Františka Tomáška. Po revoluci se otec Antonín dál věnoval duchovní správě i řeholnímu životu. Podle Berkiho především díky němu byl opraven a znovu vysvěcen kostel sv. Antonína Paduánského a zasloužil se také o opravu dalšího poutního kostela U Obrázku. Berki ho vnímá jako vzor poctivého a láskyplného člověka, který pomáhal lidem bez domova či v tíživé sociální situaci.

Od roku 1853 udělil Liberec čestné občanství 46 lidem, Kejdana je teprve čtvrtý ze zástupců církve a první za posledních 135 let. V roce 1857 se čestným občanem stal opat Strahovského kláštera Hieronymus Baron Zeidler, v roce 1872 řádový kněz Thaddäus Kotzura a v roce 1887 duchovní Adolf Würfel.

čtk