Liberecká nemocnice si udržela prestižní evropský certifikát pro operace páteře
Liberecká nemocnice si udržela prestižní evropský certifikát Eurospine pro operace páteře, který před čtyřmi lety získala jako čtvrtá v Evropě. Nyní ho má 37 center, z toho v Česku kromě Liberce jen pražský Motol. Obhájená certifikace se týká nejen úrazů páteře, ale i jejich deformit, infekcí, nádorů a degenerativních onemocnění. Loni takových operací v Liberci provedli zhruba 800. Emeritní přednosta libereckého neurocentra Petr Suchomel dnes novinářům řekl, že obhájení certifikátu potvrzuje, že odvádějí kvalitní práci.
"To je dobré nejenom pro tuhle nemocnici, ale hlavně pro naše pacienty," dodal.
Za dobrý signál pro pacienty považuje obhájení certifikátu i přednosta neurocentra Pavel Buchvald. "V tom smyslu, že budou přijati a léčení na pracovišti, které je bude řešit podle nejvyšších evropských norem, podle nejvyšších standardů, disponuje velice erudovanými lékaři, kompetentními lékaři. A i naše vybavení splňuje veškeré normy a kritéria, která na nás Evropa klade," řekl Buchvald.
Liberecké spondylochirurgické centrum, tedy centrum na operace páteře, využívají nejen lidé z Libereckého kraje, ale i dalších koutů republiky a ze Slovenska. "Ze Slovenska jsme přijali víceméně na doporučení místních lékařů a po schválení pojišťovnou pacienty, o které se na Slovensku nedokázali postarat, což byla převážně těžká nádorová onemocnění třeba v přechodu horní krční páteře a lebky," uvedl Buchvald.
Specialista na páteřní chirurgii libereckého neurocentra Jan Hradil novinářům řekl že auditoři pro udělení certifikátu oceňovali, že přímo v nemocnici je spinální jednotka, což není u těchto center obvyklé. "Myslím si, že dost nestandardně auditorům vyznívalo i to, že všechny modality, které jsou potřeba, máme v nemocnici, že nemáme nic nasmlouvané někde v okolních nemocnicích," dodal Hradil.
Medicína v této oblasti podle Suchomela zaznamenala výrazný posun. "Pro mě osobně za 30 let, co to dělám, byl největší pokrok u zobrazovací techniky. My jsme původně nevěděli (při operacích), kde jsme, a dneska díky magnetické rezonanci, CT a podobně víme úplně přesně, co děláme a kde můžeme ublížit," řekl. Nyní mohou podle něj lékaři využívat CT i během operace.
Posun směrem dopředu znamená podle Buchvalda i možnost využívat 3D tisk. "Čili mám dneska možnost u nějakých specifických typů zlomenin páteře si ten obratel namodelovat 3D a tím získáme přesnou představu, jak ten obratel vypadá. A můžeme na to adekvátně zareagovat, vymyslet způsob fixace," dodal.
čtk