Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká stavební firma BREX je v insolvenci, žádá povolení reorganizace

22. 05. 2024 | 11:20

AKTUALIZOVÁNO: Liberecká stavební společnost BREX je v insolvenci, věřitelům dluží bezmála 179 milionů korun. Návrh na zahájení insolvenčního řízení podal jednatel společnosti, žádá povolení reorganizace, zjistila dnes ČTK v insolvenčním rejstříku.

brex1
Na staveništi u liberecké přehrady zbylo po zhotoviteli logo a řada problémů. Foto: Artur Irma

Podnik má problémy delší dobu, na konci dubna omezil práce na rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci, kde je subdodavatelem, o pár dní později stáhla firma dělníky i techniku z rekonstrukce krajské silnice v Rokytnici nad Jizerou na Semilsku.

"Dlužník konstatuje, že se v tento okamžik nachází v úpadku ve formě druhotné platební neschopnosti a předlužení, neboť jeho splatné závazky převyšují hodnotu jeho jmění," uvedl jednatel v návrhu. Aktuálně není podle něj firma schopna dostát závazkům vůči věřitelům, na účtech má jen necelých 380.000 korun. BREX, který zaměstnává 77 lidí, sice disponuje také hmotným majetkem zhruba 73,595 milionu korun a pohledávkami bezmála 93,489 milionu korun, ani to ale nestačí k úhradě závazků.

Do problému se podle jednatele dostal BREX už koncem loňského roku, když se mu nedařilo snižovat objem nedokončené výroby, v důsledku klimatických podmínek došlo k přerušení prací na řadě zakázek. Aktuálně firma odhaduje, že v nedokončené a nevyfakturované výrobě zůstávají práce za 30 až 40 milionů korun. Situaci ještě na konci dubna zhoršil požadavek Raiffeisenbank, aby firma splatila kontokorentní a revolvingový úvěr, potřebných více než 37 milionů korun ale BREX nemá. I další věřitelé teď mohou své pohledávky přihlásit v insolvenčním řízení.

Po zhotoviteli zbylo u liberecké přehrady logo a problémy. Foto: Artur Irma

BREX v minulých dnech odstoupil od krajské zakázky na rekonstrukci kulturního centra v Lidových sadech v Liberci, tam už kraj vybral jiného dodavatele. BREX je ale dodavatelem i na dalších krajských projektech, které jsou teď ohroženy. "Budeme volit rozdílné přístupy podle toho, v jaké fázi realizace jsou ty projekty. Tam, kde jsme těsně před dokončením, budeme dělat všechno pro to, abychom to dokončili," řekl v reakci hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Firma kromě jiného pracuje na centru odborného vzdělávání, které bude zaměřené na zdravotnictví a sociální obory na zdravotní škole v Turnově na Semilsku. Projekt za 58 milionů korun je před dokončením. "Tam bychom rádi 2. září 2024 zahájili školní rok bez nějakých problémů. Chceme to dokončit i za cenu, že si ty nedodělané práce objednáme u někoho jiného, a vzniklé škody pak budeme uplatňovat v insolvenčním řízení," dodal liberecký hejtman.

čtk