Liberecká univerzita investuje do fotovoltaiky, první střecha je připravená pro osazení solárními panely
Technická univerzita v Liberci (TUL) chce ve větší míře investovat do fotovoltaiky. První sluneční elektrárnu vybudovala univerzita díky dotaci už v roce 2004. V současné době je pro osazení solárními panely připravena první střecha v kampusu. Využít půjde většinu střech, nejprve je ale třeba prověřit, kolik toho ty střechy unesou, řekl dnes ČTK kvestor univerzity Vladimír Stach. Studii podle něj před třemi lety dala zpracovat skupina ČEZ.
Na instalaci solárních panelů je připravena budova F2, kde sídlí liberecká fakulta architektury a nedávno prošla rekonstrukcí a dostavbou za 54 milionů korun. "Střešní konstrukce je kotvená přes dvě patra dolů speciálními táhly, aby nám ta střecha neodlétla, protože v Liberci bývá někdy i divočejší počasí, navíc střešní rovina, která je na jih směrem k přehradě, je připravená na osazení fotovoltaických panelů," doplnil děkan fakulty Osamu Okamura.
Větší investice do fotovoltaiky se Stach snaží na univerzitě prosadit už tři roky a využít chce i dotace. "Fotovoltaika by nám mohla pokrýt spotřebu ve špičkách. Nemuseli bychom energii akumulovat, to znamená, že by to bylo za minimálních nákladů. Všechno ale dlouho trvá, protože musíme projít stavebním řízením a získat stavební povolení," doplnil Stach. Univerzita stejně jako města a obce čeká také na novelu legislativy, která zatím s komunitní energetikou - tedy možností na jednom místě elektřinu vyrobit a na jiném ji spotřebovat, nepočítá.
"Dvě elektrárny už máme přes 15 roků, takže jsme si to vyzkoušeli. Jsou na čelech budov F1 a F3, sice nejsou ideálně postavené, protože ta svislá poloha je asi to nejhorší, co mohou mít, ale fungují," řekl Stach. Elektřinu škola přímo nespotřebovává, ale prodává společnosti ČEZ. "Roční příjem je kolem 40.000 až 50.000 korun, kdybychom to přímo spotřebovávali, byl by přínos až devítinásobný," dodal. Elektrárna před lety na TUL vznikla pro vědecko-výzkumné a studijní účely stála devět milionů, škola na ni dostala dotaci. Podobné elektrárny, ale na střechách, vyrostly tehdy i na dalších čtyřech univerzitách v Praze, Plzni, Ostravě a Brně.
Fotovoltaika je podle Stacha vedle úspor jednou z cest ke snížení nákladů liberecké univerzity na energie. Letos vzrostly zhruba na 60 milionů korun, ve srovnání s loňským rokem je to dvojnásobek. V příštím roce by podle předběžných odhadů měly náklady stoupnout o dalších 75 procent zhruba na 105 milionů korun. Kvůli drahým energiím už liberecká univerzita zkrátila zimní semestr a výuku ukončí před Vánoci. V lednu a únoru, které jsou v Liberci na energie nejnáročnější, omezí provoz v budovách. Topit se bude jen tam, kde to je nutné kvůli přístrojům, a tam, kde se bude zkoušet.
čtk