Liberecká univerzita je připravena pomoci studentům a akademikům z Ukrajiny
Technická univerzita v Liberci nabízí pomoc studentům i akademikům prchajícím před válkou z Ukrajiny. Škola je připravena pomoci s ubytováním, ale také například se vzděláváním dětí uprchlíků, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Na univerzitě je teď podle něj 47 ukrajinských studentů a několik Ukrajinců je také mezi pedagogy.
Škola je podle Pirkla připravena pomoci jak studentům, kteří by chtěli odjet domů bojovat, tak těm, kdo by chtěli přijet z napadené země do České republiky.
S podobnou pomocí má škola zkušenosti, loni pomohla 16 studentům z Běloruska uniknout před represemi, které po předloňských prezidentských volbách rozpoutal oficiální režim. Někteří z nich byli za účast na demonstraci zatčeni a skončili i na několik dní ve vězení, jiné vyloučili z univerzity, a odejít ze země tak pro ně byla jediná šance jak dostudovat. Liberečtí vědci jim pomohli nejen uniknout ze země, ale také zajistili intenzivní kurzy češtiny, aby mohli pokračovat ve studiu.
Podle Pirkla se chce univerzita soustředit na pomoc tam, kde je to v jejích silách. "Pomoc ukrajinským studentům a akademikům, kteří jsou doma v ohrožení nebo prchají ze země. Přijde sem pravděpodobně velké množství rodin, budou potřebovat zajistit výuku svých dětí ve školách, budou potřebovat najít nějaké trvalé bydlení. K pomoci s přihlásili i sami naši studenti, studentská komora vyzvala své kolegy z kolejí, aby ti, kdo mohou bydlet třeba u kamarádů nebo jsou v dojezdové vzdálenosti, zvážili uvolnění pokoje pro případné ubytování uprchlíků," dodal Pirkl.
Postoj kolegů i místních lidí oceňuje třiatřicetiletý Andrij Šynkarenko, který na univerzitě učí programování a programovací jazyky. "Pomoc je super, Češi jsou neskuteční, já jsem dostal tolik nabídek pomoci, je to fascinující, až z toho mám husí kůži, ale je potřeba zachovat čistou hlavu a vše dělat organizovaně," řekl ČTK. Na libereckou univerzitu přišel v roce 2009 a po studiích tu zůstal učit. Rodinu má v Kyjevě, stále sleduje telefon a čeká na zprávy z Ukrajiny.
Těm, kdo chtějí pomoci, Šynkarenko doporučuje sledovat weby a sociální sítě, kde najdou, co je nejvíc potřeba a kam to přinést. Ukrajina teď ale podle něj nejvíc potřebuje zbraně a munici. "A bylo by ideální, kdyby NATO ochránilo nebe, abychom měli štít. Vím, že je to potřeba, ale také rozumím politikům, že nechtějí rozpoutat třetí světovou válku," řekl mladý muž, který zatím zůstává v Česku. "Zatím jsem víc platný tady a jsem jediným z rodiny, kdo má teď příjem," dodal. IT specialista přiznal, že se zbraní v ruce by své zemi příliš platný nebyl.
čtk
Prohlášení studentů TUL k válečnému stavu na Ukrajině
Studenti Technické univerzity v Liberci se znepokojením sledují situaci na Ukrajině a důrazně nesouhlasí s její eskalací ze strany Ruské federace. Připojujeme se tak k vyjádření vedení naší univerzity, České konference rektorů a Rady vysokých škol.
Vyjadřujeme podporu členům akademické obce pocházejícím z Ukrajiny a stejně tak i všem občanům ukrajinské národnosti. Domníváme se, že válečná situace nepatří do 21. století na území Evropy, a doufáme v její rychlé mírové vyřešení. Nikdo z nás si nedokáže představit všechny dopady, které to má pro lidi, jejichž domovina se ocitla ve válce. Hluboce soucítíme s lidmi, kterých se současná situace dotýká. Je důležité, abyste v tom nebyli sami.
Naši studenti v rámci Studentské komory Rady vysokých škol nyní aktivně podnikají kroky, jejichž cílem je pomoc ukrajinským i běloruským studentům. Další reálné kroky ze strany vysokých škol se připravují i v rámci Evropské studentské unie, která řeší možnosti pomoci prchajícím Ukrajincům. Hlavním tématem jsou volná místa na VŠ pro studenty, stipendia, místa na kolejích a pomoc se stěhováním a vyřízením nutné administrativy.
Studentská komora Akademického senátu Technické univerzity v Liberci
Studentské komory akademických senátů fakult (FS, FT, FP, EF, FUA, FM, FZS)