Liberecká zoo se zapojila do záchrany nejohroženějšího orla na světě. Orel opičí se vyskytuje pouze na Filipínách
Liberecká zoo se zapojila do záchrany orla opičího. Tento nejohroženější druh orla na světě se vyskytuje pouze na několika filipínských ostrovech, kde žije jen zhruba 200 až 300 párů. Dalších téměř 40 jedinců je v záchranném centru na ostrově Mindanao, dlouhodobě se je tam ale nedaří rozmnožovat. Dva z jejích pracovníků jsou nyní proto na stáži v liberecké zoo, která má s asistovanými odchovy dravců letité zkušenosti. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Zahrada v Liberci má jednu z nejbohatších kolekcí dravých ptáků v Evropě a takřka každý rok se může pochlubit nějakým chovatelským úspěchem. V minulosti například jako první na světě dokázala po umělém oplodnění odchovat orla křiklavého, jako první na světě odchovala i orla nejmenšího nebo jako první v republice supy himálajské. Úspěšná je i díky tomu, že se jí daří množit dravce za pomocí inseminace či spermatu hluboce zmraženého v tekutém dusíku.
"Tyto techniky by mohly být klíčové také v záchraně orla opičího. Kolegové sice mají zkušenosti s inseminací, ale pro vyšší efektivitu je třeba změnit několik detailů. Důležitá bude i kryopreservace spermatu, kdy se v podstatě zajistí současný genofond pro další generace," uvedl liberecký zoolog Jan Hanel. V kontaktu s Filipínci je Hanel už delší dobu a záchranné centrum na ostrově Mindanao provozované organizaci Philippine Eagle Foundation navštívil koncem minulého roku. Znovu se tam chystá v říjnu, kdy mají dravci hnízdní sezonu. "Pokusí se s úspěšným odchovem orla opičího pomoci přímo na místě," dodala Tesařová.
Pokud budou odchovy úspěšné a filipínským ochranářům se podaří vytvořit dostatečně stabilní populaci orlů opičích v záchranných centrech, plánují vypouštět odchovaná mláďata zpět do volné přírody. "Šance na záchranu tohoto největšího a nejohroženějšího orla světa je veliká. Snad se ho podaří do přírody navrátit tak, jako se podařilo díky chovům v lidské péči repatriovat orlosupy bradaté u nás v Evropě. Jejich situace byla s aktuálním stavem orlů opičí nemálo podobná," dodal Hanel. Jen z chovu v liberecké zoo bylo do hor po Evropě vypuštěno 15 mláďat orlosupů.
Liberecká zoo chce při záchraně nejohroženějšího orla pomoci Filipíncům i materiálně. Využít na to chce peníze, které získává od návštěvníků, kdy z každé prodané vstupenky jdou čtyři koruny na terénní projekty a záchranu ohrožených druhů v jejich přirozeném prostředí. "Když bude letošní návštěvnická sezona úspěšná, rádi bychom z našeho fondu In situ pořídili organizaci Philippine Eagle Foundation novou moderní líheň, která i nám velmi pomohla k celé řadě významných odchovů. Díky naší dobré a dlouhodobé spolupráci s českou ambasádou na Filipínách je dokonce přislíbena pomoc při přepravě inkubátoru tak, aby bylo zajištěno hladké proclení a aby se zabránilo nevhodné manipulaci s přístrojem," dodal ředitel zoo David Nejedlo.