Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecké univerzitě se po dvou měsících podařilo zlikvidovat legionellu ve vodě na kolejích

06. 02. 2025 | 18:36

Technické univerzitě v Liberci se po dvou měsících podařilo odstranit nebezpečnou legionellu z vody na vysokoškolských kolejích, ukázaly to poslední rozbory vody. Studenti ve všech blocích se tak mohou znovu bez obav sprchovat. Nadále však škola pracuje na systémových opatřeních, která mají předejít kontaminaci rozvodů teplé užitkové vody v budoucnu, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

TUL kolejeharcov1
Foto: Artur Irma

S přemnoženou legionellou ve vodovodních rozvodech se univerzita potýkala od konce loňského listopadu. "Změnili jsme v průběhu posledního zásahu legionellou chemii i firmu, která pro nás dezinfekci potrubí zajišťovala, a nadále pracujeme i na změnách v systému dávkování chemie tak, abychom předešli dalším nepříjemnostem s legionellou v potrubí," doplnil Pirkl. Pro případ, že by se něco podobného v budoucnu opakovalo, bude na každém bloku kolejí úsek odpojený od centrálních rozvodů s vlastními bojlery, kde se budou moci studenti bezpečně osprchovat.

Problém s přemnoženou legionellou se na kolejích opakovaně vrací, sprchování bylo v části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo předloni v dubnu. "Teď poptáváme firmu, která zreviduje celý systém rozvodů teplé užitkové vody a bude detekovat ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. Tato ramena odpojíme, na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače vody a bojlery, které centrální systém rozvodu teplé vody nahradí," dodal mluvčí univerzity.

Legionella způsobuje dvě onemocnění - legionářskou nemoc, která může skončit i smrtí, a pontiackou horečku podobnou chřipce. Bakterie se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici od podzimu. Vhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů Celsia, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě.

čtk