Liberecký magistrát chce omezit styk s občany na nezbytné případy, kraj zrušil úřední hodiny, památky se zatím neotevřou
AKTUALIZOVÁNO: Magistrát města Liberec přijal v souvislosti s epidemií coronaviru s okamžitou platností až do odvolání tato opatření:
Ruší poskytované služby mimo budovy magistrátu, tedy návštěvy u klientů ve věci vyřízení žádostí o občanské průkazy a agendy ověřování listin a ověřování podpisů.
Žádá klienty, aby omezili návštěvy budov libereckého magistrátu a agendu vyřizování záležitostí omezili na nezbytně nutné případy.
LB/Jana Kodymová
V souvislosti s výskytem koronaviru v České republice zaujímá mimořádná opatření i Liberecký kraj
Liberecký kraj reaguje na mimořádná opatření české vlády v souvislosti s výskytem koronaviru. Bezpečnostní rada státu dnes rozhodla o uzavření škol a zákazu všech kulturních a sportovních akcí nad 100 osob. Tímto nařízením se řídí i Liberecký kraj a platí tak pro všechny jeho občany. V návaznosti na stanovená opatření rozhodl Liberecký kraj o prodloužení platnosti prázdninových jízdních řádů i po skončení jarních prázdnin, a to minimálně do 27. března 2020.
„Za současné situace musíme nařízení Bezpečnostní rady státu respektovat. Zároveň platí zákaz návštěv v nemocnicích i v sociálních ústavech,“ uvedl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.
Krajská hygienická stanice v Liberci (KHS LK) v současné době testuje osoby s podezřením na onemocnění koronavirem. Provedla celkem 36 testů. K 10. březnu 2020 k 15. hodině se výskyt koronaviru v Libereckém kraji zatím neprokázal. Informace o pozitivním nálezu z médií jsou v tuto chvíli pouze poplašnou zprávou.
Kromě jiného mohou lidé s podezřením na onemocnění virem Covid-19 od 6. března využívat službu testování na virus odběrem krve v domácnosti. Zajištuje ji každý den v době od 7 do 19 hodin Krajská nemocnice Liberec ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje. Celkově proběhlo 19 výjezdů a 25 odběrů. V úterý 10. března došlo ke čtyřem odběrům.
„Během tohoto týdne navíc všichni občané dostávají do svých schránek letáky se zásadami správné hygieny, jako je například mytí rukou,“ dodal MUDr. Sobotka.
Během několika dní dorazí do centrálního skladu v KNL dodávka ochranných pomůcek z ministerstva zdravotnictví a následně budou distribuovány tyto pomůcky dle doporučení ministerstva. „V daném okamžiku dostáváme počty zásob. Potřebná rezerva je nutná na sedm dní. V každém případě nevíme, jak velká tato zásilka bude,“ dodal náměstek Sobotka.
I nadále platí, že po příjezdu z Itálie čeká všechny tyto osoby povinná čtrnáctidenní karanténa. V případě návratu občanů ze zahraničí a jejich zdravotních potíží doporučuje krajská epidemiologická komise telefonicky kontaktovat lékaře/epidemiologa, který rozhodne o postupu v každém konkrétním případě, tj. o případném nařízení karantény, vyšetření nebo izolace.
Občané se mohou i nadále informovat na infolince KHS LK (485 253 111) a také infolince Státního zdravotního ústavu (728 810 106 nebo 725 191 367).
Liberecký kraj z pozice objednavatele veřejné dopravy rozhodl o prodloužení platnosti prázdninových jízdních řádů v autobusové dopravě i po skončení jarních prázdnin až do pátku 27. března 2020. Situaci bude Liberecký kraj nadále sledovat s tím, že o dalších změnách bude včas informovat.
Od středy 11. března do odvolání se také ruší úřední hodiny v budově Krajského úřadu Libereckého kraje a změní se režim jídelny. Do 11:30 bude přístupná pro zaměstnance úřadu a až poté pro veřejnost, aby se tyto skupiny nepotkávaly a omezil se tak jejich vzájemný kontakt a možný přenos viru.
LK/Filip Trdla
Vyjádření odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje:
Mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví byla rozeslaná na školy a školská zařízení všech zřizovatelů (obecní, krajské, soukromé) v Libereckém kraji
Mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví byla vyvěšená na stránkách edulk.cz
Ředitelé námi zřizovaných škol byli kontaktováni i telefonicky
Zodpovídáme stovky dotazů
Všichni ředitelé byli informováni, že o nastalé situaci je nutné informovat rodiče žáků a studentů.
Zítra bychom měli pro školy a školská zařízení bez rozdílu zřizovatele vydat metodický pokyn k nastalé situaci – chceme být v souladu s metodikou MŠMT (abychom nešířili chaos)
Situaci se snažíme zklidňovat – rodiče panikaří
Vyjádření MUDr. Richarda Lukáše Ph D., ředitele KNL:
„Současnou situaci neustále vyhodnocujeme a snažíme se přijímat adekvátní operativní a preventivní opatření. Aktuální stav je popsán v následujících bodech:
Z hlediska intenzivní péče je přijat tento plán: pokud se bude korona-pozitivní pacient indikován k umělé plicní ventilaci, bude uložen na oddělení ARO a pacienti, kteří tam v té době budou hospitalizováni, budou přesunuti na JIP chirurgie, potažmo JIP interních oborů a JIP neurocentra. Budeme mobilizovat i JIP gynekologie, který bude zálohou. Další zálohou budou dospávací pokoje. Předpokládáme, že v takové situaci nebude prováděna selektivně operativa, a proto jsme přesvědčeni, že personálu na zajištění intenzivní péče (anesteziologové a anesteziologické sestry) bude dost.
Dále se snažíme vytvořit rezervní lůžkovou kapacitu, abychom mohli pacienty, kteří nebudou mít místo na infekčním oddělení, hospitalizovat centralizovaně v budově pavilonu interních oborů. Na tomto úkolu se podílí i neurologie, rehabilitace a interna.
Kvůli uzavření mateřských a základních a středních škol se snažíme zmapovat situaci, nakolik ohrozí sesterskou přítomnost v naší nemocnici. Zpočátku bude jistě obtížné zajistit dětem, které by byly jinak ve školách, jinou péči než doma.
Aktuálně máme v karanténě 1 lékařku (ačkoli nemá příznaky a z Itálie se vrátila 6. Března. Ostatní personál buď není v Itálii, nebo cestu tam zrušil. Nemáme žádný provoz (ani zdravotnický ani technický) ohrožen.
V současné době řešíme 2 pacienty s podezřením na infekci koronavirem. Jeden je již přijat a vyšetřován na infekčním oddělení v izolaci. Další je převážen z Mimoně do liberecké nemocnice.
Zatím máme vlastní respirátory na skladě v počtu 500 ks FFP3 a 200 ks FFP2. Na dodání respirátorů od MZČR zatím čekáme. Měly by dorazit koncem tohoto týdne.“
Památky se zavřou a 1. dubna neotevřou
Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. ČTK to řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů. Ne Liberecku je celoročně otevřen Státní zámek Sychrov.
čtk
V Jablonci zasedla bezpečnostní rada města
Po vyhlášení mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR vydaného v souvislosti
s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 v Evropě zasedla dnes ve 14 hodin bezpečnostní rada statutárního města Jablonec nad Nisou.
Na základě jejích doporučení primátor Jiří Čeřovský rozhodl takto:
městské organizace budou respektovat vydaná opatření ministerstva zdravotnictví a provozovat budou jen ty akce, na kterých účast nepřekročí 100 osob včetně personálu;
uložil tajemníku jabloneckého magistrátu zredukovat počet úředních dnů z pěti na dva, tedy od pondělí 16. března do odvolání budou úředními dny jen pondělí a středa od 8 do 17 hodin;
v souvislosti s uzavřenými základními a středními školami bude provoz městské hromadné dopravy pokračovat i příští týden, tj. od 16. 3., v prázdninovém režimu;
zrušil plánovaný cyklus setkání s občany, který měl začít v úterý 17. března s tím, že nové termíny město sdělí veřejnosti včas.
Ministerstvo zdravotnictví dnes vyhlásilo mimořádné opatření, jímž zakazuje od 11. března „osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání
ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů“. Proto od středy 11. března bude uzavřený DDM Vikýř, po jarních prázdninách, tedy od pondělí 16. března, se neotevře ani základní umělecká škola.
JN/Jana Fričová