Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký vědecký park iQLandia slaví deset let, prošly jím čtyři miliony lidí

28. 03. 2024 | 19:28

Zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci dnes slaví deset let od svého otevření, za tu dobu jím prošly více než čtyři miliony lidí. S návštěvností 485.000 turistů se stal loni nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Libereckém kraji, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

IQExpozice Člověk v iQLANDII
Zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci.

V březnu v centru otevřeli novou expozici věnovanou umělé inteligenci (AI), která rozšířila expozici věnovanou člověku, a připravují i další novinky.

"Finišujeme přípravy, kde bychom v horizontu jednoho až dvou měsíců spouštěli 'soběstačný dům', kde chceme ukázat, jak dnes moderní technologie zpříjemňují komfort jeho obyvatel a zároveň jak využívají chytré technologie při úsporách energií. V iQParku připravujeme projekt 'autodílna', kde pro malé badatele bude model sanitky, ve které si mohou vyzkoušet práci záchranáře, ale také třeba jak se dolévá olej do auta a budou tam mít i nástroje, které se používají v autodílnách," doplnil ředitel iQLandie Václav Dostál.

Zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci

Kromě jiného připravila iQLandie projekt "Kdo šetří, jde od tří!", kdy jsou v březnu a dubnu každý pátek iQLandia i iQPark, který je určený mladším dětem, otevřené za sníženou cenu. Bez ohledu na věk zaplatí návštěvník vstupné 150 korun v iQLandii, respektive stokorunu v iQParku. "Cílíme hlavně na Liberečany a obyvatele z blízkého okolí, kteří tak mají tři hodiny chytré zábavy za snížené vstupné," dodal Dostál. Po celý velikonoční víkend je pro návštěvníky připravený narozeninový workshop "Očarované balónky".

Centrum iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které v Česku vznikly za přispění evropských peněz. Program Výzkum a Vývoj pro Inovace na liberecké centrum přispěl 340 miliony korun, největším lákadlem je humanoidní robot Thespian, Teslův transformátor, gyroskop a science show s chemickými pokusy. Výstavní plocha má jeden hektar, v 11 expozicích je 400 většinou interaktivních exponátů a ve střešní kopuli planetárium. Součástí je iQPark, který před 20 lety vznikl jako první science centrum v České republice.

čtk