Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberečtí strážníci se zapojí do pilotní verze projektu s detailní mapou kriminality

04. 11. 2021 | 16:29

Liberečtí strážníci se zapojí do pilotní verze projektu policie nazvané Mapy budoucnosti II. Jde o interaktivní mapu, jež zobrazuje anonymním způsobem vybrané kriminální činy a přestupky pro určitou oblast. Data jsou přístupná na webu i veřejnosti. Novinářům to dnes řekl ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík.

policie městská 83213206 1287771914757520 1555598117653446656 o
Ilustrační foto

"Je to udělané tak, abyste věděli, co se v té oblasti děje, ale je to prosto osobních údajů," řekl Krajčík. Od údajů uvedených na mapakriminality.cz se nový projekt liší tím, že je tam konkrétně zaznamenáno, o jaký delikt se jedná, kdy byl nahlášen a jaký je stav objasnění. Pro veřejnost je členění až na úrovni čtvrtí, pro potřeby policie ještě podrobnější. Podle Krajčíka jim získaná data pomohou při hlídkové činnosti. "Pro zacílení hlídek do jednotlivých míst, kde je trestná činnost nějak prokázána, do rizikových míst," řekl.

Liberec je jedním z měst zapojených do pilotní verze projektu, zatím tam jsou ale jen data od policie. Krajčík předpokládá, že údaje za strážníky tam půjdou od ledna příštího roku. Liberečtí strážníci podle něj ročně řeší 17.000 až 20.000 přestupků. "To je poměrně velké číslo. Takže jsme se dohodli s policií, že by bylo dobré to mít všechno na jednom místě. A dostali jsme grant, peníze, na to, abychom mohli naše data exportovat do tohoto programu," dodal Krajčík. Podle něj díky tomu budou mít lepší přehled o všem, co se v té dané lokalitě děje. Za pořízení softwaru a další výdaje spojené s tímto projektem zaplatí liberecká městská policie zhruba 70.000 korun, většinu uhradí z dotace.

čtk