Lidé v Liberci mohou podruhé zasílat tipy na využití části rozpočtu města. K mání je opět pět milionů

08. 01. 2022 | 10:18

Lidé v Liberci mohou podruhé zasílat tipy na využití pěti milionů korun z rozpočtu města. Návrhy ve dvou kategoriích v takzvaném participativním rozpočtu budou podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) na radnici přijímat do konce ledna.

LesakFBzamečník
Loni lidé preferovali dodělání zázemí Lesního koupaliště. Archivní foto: FB J. Zámečníka

"Máme v plánu uvolnit jeden milion korun na menší projekty v částce 40.000 až 200.000 korun," řekl primátor. Další čtyři miliony korun budou podle něj k dispozici na větší projekty od 200.000 Kč do jednoho milionu. Zámečník předpokládá, že se tak dostane na devět až 15 projektů. O tom, které se z návrhů se uskuteční, bude opět rozhodovat veřejnost. Radnice chce spustit hlasování v červnu po vyhodnocení a prezentaci zaslaných projektů.

Pět milionů korun rozdělila liberecká radnice i při prvním ročníku participativního rozpočtu. Do hlasování před dvěma lety se ve stotisícovém městě zapojilo 3422 lidí, kteří vybrali 12 z 29 námětů. Nejvíce hlasů získalo vytvoření volnočasového a sportovního zázemí na Lesním koupališti. Postupně se ho snaží vylepšovat spolek, který má koupaliště od města v pronájmu. Z participativního rozpočtu spolek získal 890.000 korun.

Participativní rozpočet mají i další města v Libereckém kraji. Například v Turnově mají za sebou už pátý ročník, v hlasování loni na sklonku roku obyvatelé vybírali ze čtyř projektů. Ankety se ve čtrnáctitisícovém městě zúčastnilo rekordních 1798 respondentů, vítězem hlasování se stalo Příměstské trailcentrum (P)Struhy. Cílem projektu je vybudování stezek pro cyklisty v lese vedle vleku v lyžařském areálu.

Uzavřené hlasování pro projekty, které se budou dělat letos, má i semilská radnice. V devítitisícovém městě se do hlasování zapojilo 267 lidí a dostane se na dva projekty. Nejvíce hlasů získala rekonstrukce cestičky parkem od pekáren nahoru na ulici M. Alše kolem "Bajeráků“ s odhadovanými náklady 250.000 Kč. Druhým podpořeným projektem je oprava cesty u bítouchovské lávky s předpokládanými náklady 450.000 korun. V Semilech peníze v rámci participativního rozpočtu rozdělují od roku 2015, každoročně má radnice vyčleněný milion korun a nevyčerpaná část se převádí do dalšího roku. Pro rok 2023 by tak mělo být k dispozici 1,325 milionu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace