Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lukáš Nečesaný žádá 45 milionů Kč jako odškodné za stíhání v neobjasněném pokusu o vraždu kadeřnice, rodiče se pravomocného rozsudku ještě nedočkali

27. 09. 2019 | 13:13

Svého času byla v péči tuzemské justice celá rodina Nečesaných. Soudy již jejich causy rozpletly, u syna pravomocně, rodiče na finální verdikt zatím čekají. Lukáš Nečesaný, syn bývalého ředitele Krajské nemocnice Liberec, a jeho příbuzní teď žádají od státu zhruba 45 milionů korun jako odškodné za trestní stíhání, které se týkalo neobjasněného pokusu o vraždu kadeřnice z Hořic. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

nečesanýLukášwwwexprescz
archivní foto

Doplnil, že úřad obdržel v této souvislosti zatím šest žádostí a nyní je analyzuje. Mladík byl za napadení ženy dva roky ve vězení, justice ho ale nakonec pravomocně zprostila viny.

Útok v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku se stal v únoru 2013. Státní zastupitelství z něj obžalovalo tehdejšího středoškolského studenta Nečesaného. Obžaloba tvrdila, že uhodil kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po napadení výpadky paměti.

Královéhradecký krajský soud mladíka nejprve opakovaně poslal za mříže, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Pražský vrchní soud osvobozující rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu, což po Nečesaného stížnosti odmítl Ústavní soud.

Poté už vrchní soud letos v březnu zprošťující rozsudek potvrdil. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička nicméně v odůvodnění uvedl, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

Archivní foto Nečesaného st. a jeho paní, kteří jsou souzeni, Artur Irma

Nejspíše to není poslední požadavek na odškodnění od státu. V téže souvislosti o sobě možná dá vědět i otec Lukáše Nečesaného Luděk. Liberecký soud bývalého ředitele liberecké krajské nemocnice zatím nepravomocně  osvobodil. Byl spolu s manželkou obžalován z korupce a hrozilo mu 12 let vězení.

Liberecký krajský soud ho ale letos v červenci pro nedostatek důkazů osvobodil, stejně jako jeho manželku Šárku a zástupce zdravotnické firmy MedicCor. Obžaloba vinila Nečesaného z přijetí úplatků ve výši 23 milionů korun, on ale od počátku jakékoliv korupční jednání odmítal.

Rozsudek ovšem není pravomocný, státní zástupce se odvolal. Pro Nečasného požadoval devět let vězení a pro další dva obžalované podmíněné tresty. „Máme za to, že státní zástupce neunesl důkazní břemeno, protože provedenými důkazy nebyla vina obžalovaných zcela jednoznačně a nepochybně prokázána,“ uvedla za senát jeho předsedkyně Eva Drahotová. Podle ní ale existuje podezření, že se mohl Nečesaný trestné činnosti dopouštět jiným způsobem. „Nicméně my jsme vázáni popisem skutku,“ dodala.

Nečesaný čelil obvinění, že dostával úplatky v letech 2009 a 2010, kdy byl ředitelem liberecké nemocnice. Čtyřem vybraným firmám podle tvrzení obžaloby umožnil s nemocnicí obchodovat, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží. Úplatky podle spisu neinkasoval přímo, ale přes společnost Sarmed, kterou založila jeho manželka Šárka. Přes tuto firmu poskytoval Nečesaný poradenské, konzultační a další služby. Státní zástupce Lukáš Otipka považoval spolupráci Sarmedu s nemocnicí za fiktivní. 

Nečesaný od počátku odmítal, že by porušil zákon. „Čtyři roky zkaženého života,“ popsal své pocity po vynesení rozsudku. „A uvědomění, že čím bezradnější a bezzubější je obžaloba, tím více dostává obžalovaný mediální vinu,“ řekl. Nečesaný je nadále přesvědčen, že obvinění souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše, který byl obžalován z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Syn Nečesaného se osvobozujícího verdiktu dočkal také letos. Předtím ho hradecký soud dvakrát poslal ve vězení, na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu Nejvyššího soudu.

Slova soudkyně o možném jiném protiprávním jednání v pondělí Luděk Nečesaný odmítl. „Nemám tušení, co paní soudkyně myslela,“ řekl novinářům. Tvrdí, že vždy jednal v zájmu liberecké nemocnice. „Rozhodně ne v neprospěch nemocnice a rozhodně ne účelově a ve svůj prospěch,“ dodal.

Nečesaného manželka Šárka byla obžalována z legalizace výnosů z trestné činnosti s trestní sazbou tři až osm let vězení. Ze zástupců zdravotnických firem byl mezi obžalovanými Tomáš Macháček. Za podplácení mu hrozilo rok až šest let vězení. Macháček na účet Sarmedu od jara 2009 do podzimu 2010 poslal 870 000 korun. U dalších tří firem policie nezjistila konkrétní odpovědnou osobu za údajné úplatky. Obžaloba se domnívala, že Nečesaný nezákonně získal skoro 10,4 milionu korun od společnosti Medtronic Czechia, přes devět milionů z firmy B. Braun Medical a více než dva miliony od firmy NT Medica.

čtk, lo