Malé divadlo v Liberci se zateplovat nebude, projekt za 157 milionů radní kvůli vysoké ceně odmítli

12. 05. 2022 | 17:50

Malé divadlo v Liberci se v nejbližších letech zřejmě nedočká očekávaného zateplení svých budov. Projekt za 157 milionů korun zatím nemá podporu radních města. Důvodem je zejména vysoká cena. Případná státní či evropská dotace by pokryla asi třetinu nákladů a zhruba 100 milionů by muselo jít z rozpočtu města.

maledivadlowwwturistikacz
archivní foto Malého divadla

Podle náměstkyně primátora Radky Loučkové Kotasové (ANO), jejíž odbor projekt připravuje, chtěli Malé divadlo zateplovat v letech 2023 až 2024.

"Je to druhá nejméně úsporná budova ve vlastnictví Liberce," řekla náměstkyně novinářům. I proto se chce pokusit rozhodnutí rady města změnit. "Plánujeme pozvat radní na prohlídku Malého divadla," dodala.

Malé divadlo je druhou scénou Divadla F. X. Šaldy. Jeho podobu navrhl architekt Karel Hubáček. V provozu je od roku 1989 a proslavilo se už krátce po otevření. Bylo prvním místem v Liberci, odkud se po městě začala šířit v listopadu 1989 sametová revoluce. Po technické stránce ale není v dobrém stavu. Jeho postupná obnova začala v roce 2017, kdy řemeslníci za 2,3 milionu korun vyměnili v sále dřevěnou podlahu, předchozí byla v havarijním stavu a herci si po každém představení museli vytahovat třísky. V minulých letech se divadelníkům podařilo pořídit nové ozvučení sálu a vyměnit židle v hledišti, původní byly ve velmi špatném stavu. Od letošního roku má divadlo zrekonstruované vstupní prostory s šatnou a barem, což si vyžádalo bezmála devět milionů.

Chystaný projekt počítal se zateplením plášťů obou na sebe navazujících budov tak, aby zůstala původní architektonická podoba divadla. Součástí projektu byla i oprava a zateplení střechy, výměna oken a dveří či rekonstrukce vytápění, vzduchotechniky, elektroinstalace i sociálního zázemí.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace