Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Městská hromadná doprava v Liberci příští rok nezdraží, vyšší náklady zaplatí město. Zachovaný zůstane i rozsah spojů

16. 11. 2022 | 15:59

Městská hromadná doprava v Liberci příští rok nezdraží, zůstane zachovaný i rozsah spojů. Vyšší náklady Dopravnímu podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) zaplatí magistrát. Příspěvek města stoupne odhadem skoro o 23 procent, řekl dnes novinářům náměstek primátora Jiří Šolc (za ANO).

autobusMHDab
Archhivní foto

Letos dal magistrát na městskou hromadnou dopravu zhruba 360 milionů korun. "Příští rok už by to mělo být 442 milionů, ale samozřejmě s velkým otazníkem. Bude to vyúčtováno přesně podle toho, jak nás pohonné hmoty vyjdou draho," uvedl Šolc. Pro provoz tramvají je nutná elektrická energie a autobusy v Liberci jezdí buď na naftu, nebo na stlačený plyn (CNG).

Základní jízdenka platná 40 minut stojí ve stotisícovém Liberci 24 korun. Naposledy cenu za ni radnice zvedla loni od 1. ledna, před tím stála 20 korun. Jízdenka na měsíc přijde v Liberci na 530 korun, na čtvrt roku na 1370 a na celý rok na 3650 korun.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce, který provozuje MHD v Liberci a meziměstskou tramvajovou linku do Jablonce, loni přepravil 28,5 milionu cestujících. Provozuje 40 autobusových a čtyři tramvajové linky. Loni autobusy najezdily přes 3,5 milionu kilometrů, tramvaje více než 1,9 milionu kilometrů. Autobusů má dopravní podnik přes 100 a tramvají více než 60.

čtk