Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na kolejích univerzity v Liberci je znovu možné sprchování bez obav z legionelly, potvrdily testy

10. 05. 2023 | 15:33

Na kolejích Technické univerzity v Liberci se znovu mohou studenti sprchovat bez obav z legionelly. Výsledky posledních testů teplé užitkové vody na bloku D harcovských kolejí neprokázaly již žádnou přítomnost bakterií legionella, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Nadlimitní množství bakterie ve vodě odhalili hygienici na počátku dubna na blocích A a D. Na prvním z bloků mohli zákaz sprchování odvolat už 25. dubna.

"Výsledky laboratorních testů vedení kolejí dnes ještě konzultovalo s krajskými hygieniky a poté informovalo ubytované o tom, že teplá voda je na bloku D v pořádku, a je tedy možné se opět sprchovat i teplou vodou bez omezení," doplnil Pirkl.

Zvýšené množství legionelly ve vodě se podle Pirkla objevuje na kolejích většinou po létě, kdy voda v rozvodech kvůli menšímu počtu ubytovaných stojí. Letos mohla být důvodem úsporná opatření, která snížila teplotu vody, ale i havárie, kvůli níž byla odstávka vody. Problémem podle Pirkla je, že na kolejích kvůli výšce budovy nestačí k zahubení bakterie zvýšení teploty vody, protože v nejvyšších patrech může legionella zůstat, musí se proto ve větší míře do vody přidávat chemie.

Sprchování bylo ze stejného důvodu na kolejích krátkodobě zakázáno i v letech 2016 nebo 2018. "Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí," vysvětlila důvody zákazu mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Běžné ostatní používání teplé vody hygienici nezakázali.

Legionella způsobuje dvě onemocnění - legionářskou nemoc, která může skončit i smrtí, a pontiackou horečku podobnou chřipce. Bakterie se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici od podzimu. Výhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů Celsia, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které výskytu legionelly zamezují.

čtk