Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na náměstka primátora Petra Židka vazba uvalena nebyla. Spolumajitel Syneru je služebně v zahraničí, s policií je v kontaktu a spolupracuje

11. 04. 2024 | 19:00

AKTUALIZOVÁNO: Společnost SYNER Group dementovala spekulace ohledně skrývání osoby Petra Syrovátka, jež se objevují ve veřejném prostoru. Petr Syrovátko je spolumajitelem firmy SYNER Group, v jejímž sídle v úterý zasahovala NCOZ v rámci razie, již provedla na více libereckých adresách.

SGH29top
Sídlo společnosti SYNER Group je jednou z libereckých dominant. Sídlí tam ale i další instituce, mj, odbory magistrátu.

"Dříve publikované informace, že policie neví, kde se Petr Syrovátko nachází, se nezakládají na pravdě. Od úterního šetření jsou Policii ČR jak společnost SYNER Group, tak i fyzická osoba Petr Syrovátko, plně nápomocni a poskytujeme požadovanou součinnost. Petr Syrovátko je na zahraniční cestě a po celou dobu je s příslušnými orgány vyšetřování v kontaktu. V co nejkratším termínu se Petr Syrovátko vrátí do ČR, aby byl nápomocen vyšetřování celé záležitosti, o jeho návratu je Policie ČR průběžně informována," uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Mediální výstupy o své osobě dnes odpoledne dementoval i náměstek libereckého primátora pro sportovní infrastrukturu Petr Židek (ODS), který už byl propuštěn na svobodu.: „V souvislosti s událostmi, které se odehrály v úterý 9. dubna a které se dotýkají mé osoby, považuji za důležité informovat veřejnost a částečně také korigovat některá dosavadní mediální sdělení. Není pravda, že by na moji osobu byla uvalena vazba. Aktuálně dál pokračuji v práci náměstka pro statutární město Liberec. Vzhledem k příslibu mlčenlivosti a probíhajícímu vyšetřování nemohu jakékoliv dotazy ohledně zásahu policie ČR dál komentovat,“ uvedl v tiskovém prolášení.

K evidentním únikům informací, k nimž soustavně dochází a místy nemají daleko k dezinformacím, se pro náš web vyjádřila Kateřina Doušová, náměstkyně krajské státní zástupkyně, která oficiálně jako jediná informace médiím poskytovat může:  Cit.: "...je na místě odlišovat úniky informací od spekulací... Ze strany krajského státního zastupitelství mohu úniky spolehlivě vyloučit. V této souvislosti sděluji, že ačkoliv je přípravné řízení neveřejné, poskytla jsem informace v takovém rozsahu, aby nebyl ohrožen účel trestního řízení při vědomí toho, že veřejnost má právo na poskytnutí základních objektivních informací při respektovaní jedné ze základních zásad trestního řízení, a to je presumpce neviny...," uvedla.

uba

Shrnutí dosavadního průběhu:

Okresní soud v Liberci dnes uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí krajského města. Jde o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala, kteří jsou stíháni kvůli zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací v Liberci a Smržovce. V případu rozděleném na tři části bylo zatím obviněno sedm lidí, zbývajících pět policie dál vyšetřuje na svobodě. Mezi nimi je i náměstek libereckého primátora Petr Židek (ODS). Kvůli třetí větvi případu byl podat na policii vysvětlení také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), bližší informace kvůli mlčenlivosti novinářům neřekl.

Okresní státní zastupitelství v Liberci navrhlo vazbu pro dva obviněné z obavy, že by mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné nebo jinak mařit vyšetřování. Soud dnes odpoledne návrhu vyhověl. Jeden z obviněných si proti vzetí do vazby podal stížnost, o níž bude rozhodovat krajský soud, řekla po jednání soudu dozorující státní zástupkyně Martina Dědková.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, který vlastní stavební firma Syner Group. Šest lidí včetně dvou vazebně stíhaných bylo obviněno v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací hlavně v Liberci. Náměstka primátora Židka se týká druhá část kauzy, kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až 12 let vězení. Státní zastupitelství už dříve naznačilo, že v této části kauzy šetří možnou trestnou činnost korupčního charakteru spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

Podle náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové se nedá vyloučit, že trestní stíhání bude rozšířeno o další osoby. Zároveň potvrdila informace některých médií, že aktuálně jde o jednu osobu, které hodlají policisté předat usnesení o zahájení trestního stíhání. "Předpokládáme, že bude doručeno v nejbližších dnech," dodala.

Podle médií policie zatím nemohla doručit usnesení o zahájení trestního stíhání šéfovi liberecké stavební firmy Syner Group a prezidentovi hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petru Syrovátkovi. Firma v dnešním prohlášení uvedla, že od úterní policejní razie společnost Syner Group i Syrovátko poskytují vyšetřovatelům požadovanou součinnost a odmítla informace, že se Syrovátko skrývá. "Petr Syrovátko je na zahraniční cestě a po celou dobu je s příslušnými orgány vyšetřování v kontaktu. V co nejkratším termínu se vrátí do ČR, aby byl nápomocen vyšetřování celé záležitosti, o jeho návratu je Policie ČR průběžně informována," dodala firma.

Židek v dnešním sdělení pro média napsal, že pokračuje v práci náměstka a kvůli mlčenlivosti a vyšetřování nemůže jakékoliv dotazy ohledně policejního zásahu komentovat.

Třetí část případu spojené s radnicí v Liberci se týká Libereckého kraje, kriminalisté prošetřují podezření z korupce ohledně plánované výstavby krajské solární elektrárny v Ralsku na Českolipsku. Nikdo zatím v této větvi obviněný nebyl. Hejtman Půta dnes novinářům sdělil, že v úterý podal policii vysvětlení, poskytoval další součinnost a je vázán mlčenlivostí. Informace, že se vyšetřování týká elektrárny v Ralsku, Půta s odkazem na mlčenlivost nepotvrdil, ale ani nerozporoval. K projektu podle hejtmana aktuálně kraj vyhodnocuje předběžné tržní konzultace.

"Jsem přesvědčený, že jsem postupoval jako hejtman správně, že jsem dělal kroky, které byly ve prospěch Libereckého kraje, a nejsem si vědom toho, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti. Předpokládám, že tím neporuším mlčenlivost, když řeknu, že jsem byl vyzván k vydání počítače a telefonu a policie potom upustila od provedení domovní prohlídky," dodal Půta.

Liberecký hejtman figuruje v korupční kauze spojené se dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, kterou se soudy zabývají od roku 2018. Krajský soud sice v květnu 2020 všech 12 obžalovaných lidí včetně Půty a také čtyři firmy osvobodil, vrchní soud ale verdikt zrušil. Kauzu tak znovu projednává liberecký krajský soud. Metrostav, který je jednou z obžalovaných firem, uzavřel v lednu se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, kde se firma přiznala k uplacení hejtmana. Půta to ale odmítá.

čtk