Na rušné křižovatce u Babylonu v Liberci nelze z vedlejší Nitranské ulice odbočit vlevo do Košické

03. 01. 2022 | 18:46

Na rušné křižovatce u Centra Babylon v Liberci nově nelze odbočit z vedlejší Nitranské ulice odbočit vlevo do Košické ulice. Dlouhodobě šlo o dopravně nebezpečné místo. Nejde ale o iniciativu radnice, změna souvisí s rozsáhlou bytovou výstavbou na místě bývalých Montážních závodů. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

LBkošická
archivní foto z rušné liberecké Košické ulice

"Celé je to v režimu přenesené působnosti, to znamená odboru dopravy a stavebního úřadu," řekl Šolc.

Změna dopravního režimu v tomto místě podle něj pramení z vypracovaného matematického modelu. Problémy s odbočováním vlevo z Nitranské na Košickou ale byly podle Šolce už před zahájením výstavby obytného komplexu. "Auta tam tvořila dlouhé kolony a samozřejmě, kdo to kdy zkusil tam odbočit vlevo, ví, že to bylo skoro vždy nebezpečné," dodal.

Zejména v dopravních špičkách bylo k odbočení vlevo z Nitranské potřeba, aby čekající řidiče "pustili" motoristé jedoucí v obou směrech po Košické ulici, která patří mezi nejvíce dopravně zatížené ve stotisícovém městě. Z jedné strany se na ni napojuje ulice od nádraží a sjezd z průtahu a z druhé strany do ní najíždějí auta zejména ze spodního centra. Fronty nezřídka bývají dlouhé i několik set metrů.

Stejnou změnu režimu jako v Nitranské ulici plánuje vedení radnice i pro křižovatkou u Severočeského muzea a Oblastní galerie. U správních orgánů chce prosadit zákaz odbočení vlevo z Vítězné do Masarykovy ulice. Dlouhé fronty ve Vítězné ulici, která je vedlejší, jsou zejména kolem 8:00 a 16:00. Podle dopravního průzkumu křižovatkou zvanou Zlatý kříž projede v dopravní špičce 1270 vozidel. Z nich zhruba 790 přijíždí po Vítězné ulici, ale vlevo odbočuje jen 27 aut. "Když by se zakázalo odbočit doleva, tak se 130metrové fronty stáhnou na šedesátimetrové," řekl již dříve primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Podle něj je v Liberci takto řešený třeba i příjezd z Husovy ulice do centra města. "Když se vjíždí na Šaldovo náměstí, tak není odbočka doleva, do Jablonecké ulice," dodal.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace