Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Naivní divadlo Liberec vstupuje do nové sezóny, ve které oslaví 70 let od svého vzniku 

27. 08. 2019 | 19:05

Naivní divadlo Liberec v těchto dnech zahájilo sezónu 2019/20, která se ponese, stejně jako ta předcházející, ve znamení oslav. Zatímco v červnu se v Liberci s velkým úspěchem uskutečnil jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka, nyní si Naivní divadlo připomene 70 let od svého založení. Oslavy, které proběhnou na konci listopadu, však nejsou to jediné, na co se mohou diváci v NDL těšit.

Naivní divadlo Foto 1 budova NDL zdroj-Magistrát města Liberce
Foto: MML

V plánu jsou také tři nové inscenace, které cílí na různé věkové kategorie, od dětí předškolního věku přes žáky základních škol až po dospívající a dospělé publikum. Kromě toho nabídne Naivní divadlo pestrý program v podobě jak vlastních představení, tak i řadu zajímavých hostů, výstav, divadelních procházek či koncertů. To vše si diváci mohou užít v pohodlí sálu od architektů Karla Hubáčka a Otakara Binara. Ten během letních prázdnin prošel, díky finanční podpoře Statutárního města Liberec, rekonstrukcí podlahy a výměnou sedadel.

„70. výročí našeho divadla oslavíme v posledních listopadových dnech hned několika akcemi. Jedním z dárků k tomuto významnému jubileu, který divákům i sobě nadělíme při večerní premiéře 19. října, bude nová inscenace s názvem Pouť krkonošská. Režisér Filip Homola a scénograf Kamil Bělohlávek, kteří jsou v Naivním divadle podepsáni pod úspěšnou experimentální inscenací Jsou místa oblíbená tmou…, se tentokrát nechali inspirovat obrazivým textem Karla Hynka Máchy. Pouť krkonošská bude určena divákům od 13 let a studentům středních škol, originální vizuálně-výtvarnou koncepci si však užijí i dospělí.

Inscenace K šípku s Růženkou, foto: Josef PtáčekNa listopadové oslavy přijalo pozvání pražské Studio Ypsilon, které v rámci Naivního divadla Liberec působilo v letech 1968–1978. Ypsilonka u nás zahraje své představení ve čtvrtek 28. listopadu. V pátek 29. listopadu proběhne galavečer s promítáním dokumentu, který o NDL natočila České televize pod vedením režiséra Aleše Kisila. Vyjdou také dvě knihy. První je věnována samotnému výročí s důrazem na posledních pět let NDL, druhá publikace mapuje posledních deset let mezinárodního festivalu Mateřinka.

70. výročí Naivního divadla je věnována výstava umístěná v Galerii U Rytíře v podzemí liberecké radnice. Expozice s názvem Dvě výročí dokumentuje formou velkoformátových fotografií historii našeho divadla i 25 let festivalu Mateřinka. Jsou zde umístěny ukázky různých druhů a typů loutek a také celé výpravy z nejslavnějších inscenací. Slavnostní vernisáž se uskuteční v rámci listopadových oslav, výstava je však veřejnosti přístupná již od letošního června a potrvá do konce roku,“ prozradil o programu k 70 letům Naivního divadla jeho ředitel, Stanislav Doubrava.

Naivní divadlo Liberec, příspěvková organizace, bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. V podvědomí diváků i odborníků se zapisuje jako velmi kvalitní české loutkové divadlo již 70 let. Jeho tvorba je zaměřena především na dětské publikum, od nejmenších diváků od 2 let po žáky základních škol.

V repertoáru NDL se objevují také inscenace pro dospívající a dospělé (např. Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Řekl bych nějakej vtip a pak bych umřel smíchy a připravovaná Pouť krkonošská).

NDL hraje na domácí scéně pro školy i pro veřejnost, se svými inscenacemi cestuje po celé České republice i do zahraničí. Vedle řady evropských zemí se představilo například v Japonsku, Hong Kongu, USA, Kanadě, Mexiku, Indii, na jaře letošního roku také v Číně.

TZ/Jana Pittnerová