Náklady za zimní údržbu byly v Liberci poloviční. Kvůli propadu příjmů v souvislosti s koronavirem ale město ušetřené peníze do letní údržby komunikací nedá

05. 06. 2020 | 12:56

AKTUALIZOVÁNO: Náklady za letošní zimní údržbu silnic a chodníků v Liberci byly ve srovnání s minulou zimou skoro poloviční. Včetně daně za ni radnice zaplatila 25 milionů korun, což je o 21,6 milionu méně než před rokem. Kvůli propadu příjmů v souvislosti s koronavirem ale město ušetřené peníze do letní údržby komunikací nedá. ČTK to řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

silnice lk A92Z3870
Foto: Silnice LK

Náklady za letošní zimu jsou nejnižší minimálně za posledních pět let. "Zima byla mírná, pro nás z hlediska zimní údržby velmi pozitivní a chvílemi jsme museli technickým službám hledat jinou práci. Radost kalí to, že peníze, co jsme ušetřili, jsme museli odevzdat a obětovat na účet koronaviru," uvedl Šolc. Původně město podle něj počítalo s tím, že ušetřené peníze přidá na opravy a letní údržbu komunikací. V souvislosti s koronavirem ale očekává město propad příjmů až o 360 milionů korun a musí hledat úspory.

V Liberci o uplynulé zimě sněžilo 25 dnů, o rok dříve to bylo 32 dnů. Na polovinu, ze 101 na 50, klesl počet dnů, kdy bylo nutné silnice a chodníky pluhovat nebo posypat. Zima byla na sněhové srážky podprůměrná. Od loňského listopadu do začátku letošního dubna v Liberci nasněžilo jen 26 centimetrů a z toho 21 bylo v únoru. Vydatněji sněžilo jen 4. a 5. února, kdy nasněžilo 15 centimetrů. Za loňskou zimu připadlo dohromady 145 centimetrů sněhu. V letošní zimě byla v Liberci podle údajů technických služeb nejvyšší teplota 18,2 stupně Celsia a nejnižší minus 8,7 stupně.

V Liberci městské technické služby v zimě zajišťují údržbu 407 kilometrů vozovek, 166 kilometrů chodníků, 322 přechodů pro chodce a také třeba 345 zastávek městské dopravy. Do zimní údržby se včetně externích firem zapojilo podle potřeby až 139 sypačů, radlic a další techniky a 158 pracovníků. Výrazně se snížila spotřeba posypového materiálu. Zatímco o minulé zimě se použilo 4346 hektolitrů solanky, 3533 tun soli, 3596 tun písku a 379 metrů krychlových ekogritu, o letošní to bylo 1492 hektolitrů solanky, 947 tun soli, 1336 tun písku a 114 metrů krychlových ekogritu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace