Nekonečný příběh: Nelze určit, na jakém zařízení nahrávky proti Bartákovi vznikly, uvedl u soudu znalec

27. 05. 2022 | 13:36

U nahrávek, které jsou klíčovým důkazem v případu lékaře Jaroslava Bartáka obžalovaného z plánování tří vražd a vydírání, se nepodařilo zjistit, na jakém nahrávacím zařízení vznikly. U soudu v Liberci to dnes uvedl znalec Radek Beneš, který zkoumal kopie nahrávek. Bartákovi hrozí 15 až 20 let vězení, vinu odmítá.

bartak290719C
archivní foto Artur Irma

Hájí se tím, že svá slova nemyslel vážně. Nahrávky bude ještě posuzovat znalkyně z oboru fonetika, výsledek jejího zkoumání chce mít soud do příštího líčení, které se bude konat na začátku srpna.

Před soudem se posuzuje jednání Bartáka z věznice v Liberci z podzimu 2013, kdy si již začal odpykávat 12letý trest za sexuální obtěžování asistentek. Podle obžaloby Barták ze msty za odsouzení plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Obžaloba tvrdí, že vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun a využít je k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Zajistit to měl jeho tehdejší spoluvězeň Miloš Levko, který ale místo toho vše oznámil a svá tvrzení doložil nahrávkami. Podle něj je pořídil prostřednictvím hodinek. Neví se ale, jak je získal ani jak je dostal z věznice ven. Levko u soudu už dříve uvedl, že si to nepamatuje.

Nahrávky zkoumal znalec, k dispozici jsou ale jen jejich kopie. Na čem originály vznikly, se znalci nepodařilo zjistit. "Záznamové zařízení nezanechalo stopy po sobě," uvedl znalec u soudu. Nezjistil ani, že by s nahrávkami bylo nějakým způsobem manipulováno.

Barták se u soudu snaží dokázat, že kauza je spiknutím proti němu. Za vznikem nahrávek vidí komplot jiných vězňů ve spolupráci s vězeňskou službou či policejní provokaci. Vyvozuje to i z odposlechů, na kterých se svým známým na svobodě hovoří Milan Rosenbaum, který byl v roce 2013 v liberecké věznici stejně jako Barták. Rosenbaum se baví se svým známým neurčitě, s náznaky konspirace a zaznívají i jména, jež mohou mít souvislost s Bartákovým případem. Barták míní, že mluví o nahrávkách i o jejich předání elitnímu kriminalistovi Josefu Marešovi. Rosenbaum dnes prostřednictvím videohovoru znovu vypovídal a odmítl spojení s touto kauzou. O nahrávkách se podle svých slov dozvěděl až po zveřejnění případu v médiích. Co tehdy konkrétně řešil se svým známým, si ale dnes nepamatuje, tvrdí. Podle něj ale hodně řešili záležitosti kolem jejich pražského baru a prodeje marihuany, kvůli čemuž byl tehdy odposloucháván.

U soudu dnes opět vypovídal i bývalý kriminalista Mareš, ani on si bezmála devět let staré události už moc nevybavuje. Mareše tehdy kontaktoval prostředník Levka. Kdo to byl, Mareš neví. U soudu ale popřel, že by to byl Rosenbaum, jehož znal od doby, kdy ho vyšetřoval kvůli vraždě spolumajitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína. Mareš dnes zopakoval, že v Bartákově případu měl roli pošťáka. Jako policista z Prahy neměl oprávnění kauzu z Liberce vyšetřovat, místním kriminalistům tak předal písemné podklady a nahrávky, které získal od neznámého prostředníka.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace