Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Německé muzeum chystá v Berlíně výstavu o poválečných výstavách, zaměří se i na Liberec

05. 04. 2025 | 10:19

Německé historické muzeum (DHM) chystá v Berlíně výstavu o prvních výstavách, které po druhé světové válce přibližovaly lidem zločiny spáchané nacisty v okupované Evropě. Podle ředitele prestižní instituce Raphaela Grosse bude příspěvkem k 80. výročí konce války. Odpověď na otázku, jak se veřejnost v letech 1945 až 1948 dozvídala o hrůzách spáchaných nacisty, bude přitom hledat i na příkladu výstavy v Liberci v bývalém Československu.

LiBereC mad pros18 02
Foto: Mad

"Poválečné výstavy o zločinech spáchaných nacisty byly fenoménem, který se týkal celé Evropy od východu na západ," řekla ČTK a dalším zahraničním novinářům při představení projektu hlavní kurátorka, historička umění z berlínské Svobodné univerzity Agata Pietrasiková. Podle ní přitom poválečné výstavy neměly jen představit nacistické zločiny, byly i společenskými událostmi, které lákaly davy návštěvníků. "Hlavním cílem ale bylo vytvořit společný narativ o tom, co se za války dělo," dodala.

První takovou událostí v Evropě byla výstava v Londýně s názvem Tábory hrůzy, která se otevřela ještě před koncem války - 1. května 1945. Během zhruba devíti měsíců fotografie z koncentračních táborů vidělo v britské metropoli 700.000 lidí. Přes milion lidí přilákala pak výstava s názvem Hitlerovské zločiny, která se otevřela v červnu 1945 v Paříži a později ji mohli vidět lidé po celé Francii.

Kromě nich se chystaná výstava v DHM, která bude otevřená od 24. května do 23. listopadu, bude podrobně věnovat i dvěma poválečným výstavám ve zničené Varšavě a výstavě zorganizované přeživšími v někdejším koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Šestou výstavou, kterou kurátoři vybrali a představí návštěvníkům DHM, bude expozice umístěná od září 1946 v Památníku nacistického barbarství v Liberci. Muzeum fungovalo do roku 1946 a sídlilo ve vile v Husově ulici, kterou po původních židovských majitelích obýval za války sudetoněmecký politik a nacistický pohlavár Konrad Henlein.

Díky spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci se na berlínské výstavě objeví i několik exponátů z někdejší výstavy v Henleinově vile, například československý znak, který podle kurátorky Pietrasikové dokazoval důležitost výstavy pro stát, nebo pohlednice, která láká turisty na výstavu v Liberci obrázky šibenice a gilotiny, které obklopují idylický pohled na Ještěd.

Na doprovodném programu k výstavě, jehož součástí budou přednášky a diskuze, se podílelo vznikající dokumentační centrum s názvem Druhá světová válka a německá okupace Evropy. Jeho založení schválil už v roce 2023 německý Spolkový sněm a podle ředitele DHM Grosse je jeho cílem představit německé veřejnosti nacistické zločiny, které jsou sice notoricky známé v evropských zemích, v nichž se odehrály, ale méně známé v Německu. Jako příklad přitom uvedl vyhlazení Lidic. Budoucí dokumentační centrum bude mít i vlastní muzeum s prostorem pro stálou i dočasné výstavy.

čtk