Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Není to loutkové představení ani činohra, je to hudebně výtvarná kompozice podle hororové předlohy

14. 10. 2019 | 12:00

Novinkou libereckého Naivního divadla je inscenace Pouť krkonošská. "Není to loutkové představení ani činohra, ale hudebně výtvarná kompozice," řekl dnes ČTK režisér a spolutvůrce představení Filip Homola. Předlohou byla stejnojmenná krátká povídka Karla Hynka Mácha, která je považována za jeden z prvních českých literárních hororů.

NDMacha2
Foto: Artur Irma

Inscenace je určená dětem od 13 let i dospělým, premiéru bude mít v sobotu. Herci už ale odehráli několik předpremiér pro školáky. "Jejich reakce nás příjemně překvapila. Báli jsme se toho, že textu je tam hodně a čeština archaická. Je to hodně těžký jazyk na poslouchání a může se leckdy stát, že to člověka už po pár větách unaví. Ale máme zkušenost, že děti byly skvělé," uvedl Homola. Překvapilo ho na děti nezvyklé ticho v hledišti při mluveném textu. "Samozřejmě vtipálci se objevují, kteří nahlas něco řeknou a chtějí být vtipnější než ostatní ze třídy, ale vcelku nás překvapilo, že poslouchají, vnímají a koukají se. Je to hodně obrazové," dodal režisér.

Máchova fantaskní básnivá próza je na jedné straně záznamem živého snu, který se mu zdál při jeho cestě do Krkonoš, na straně druhé i reminiscencí některých tragických životních zkušeností Máchových. "Ani v předloze ale není úplně jasné, o čem to je. Je to taková pouť člověka a cestou zažívá různé iniciace. Chce se dozvědět, o čem ten lidský život je, a snaží se na to přijít. Ale nikdo neví, zda se mu to povede, nebo ne," uvedl Homola. Hlavní postavou je poutník, jenž se pokouší při své cestě po vrcholcích Krkonoš zapomenout na nešťastně prožitou lásku. Pod vrcholem Sněžky narazí na starý gotický klášter. Poutník si nepamatuje, že by zde takový někdy viděl a navíc po setmění klášter ožívá pohybem dávno zemřelých mnichů.

Inscenaci o hledání lásky, víry a naděje, stejně jako o boji se šílenstvím spolu s Homolou připravil scénograf Kamil Bělohlávek. Hudbu k ní složilo duo Kora et le Mechanix, které působí na poli elektronické a ambientní hudby. Představení s ročním předstihem připomíná 210. výročí Máchova narození, zakladatele moderní české poezie a představitele vrcholného romantismu.

čtk