Nevyužitou dotaci na dopravní terminál v Jablonci využije asi hlavně Liberec

07. 04. 2021 | 17:25

Nevyužitou evropskou dotaci na dopravní terminál v Jablonci nad Nisou, který se zatím stavět nebude, využije zřejmě hlavně Liberec. Ze 150 milionů korun by měl získat 85 milionů pro své projekty v dopravě, školství a sociální oblasti. Zbytek si nejspíš rozdělí Jablonec a Liberecký kraj. Změnu využití dotačních peněz musí ale ještě schválit ministerstvo pro místní rozvoj. Novináře dnes o tom informovala náměstkyně libereckého primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).

JabloNec autobusyNOve1
Ilustrační foto

Peníze na výstavbu dopravního terminálu, který má propojit městskou a regionální autobusovou dopravu s tramvajovou a železniční, měl Jablonec čerpat v rámci Integrovaného plánu rozvoje území aglomerace Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ). Zastupitelé Jablonce ale v březnu rozhodli, že stavět se zatím nezačne, a to kvůli zpoždění při přípravě projektu. Peníze na výstavbu chtějí v Jablonci získat z dotačních programů v příštím programovacím období. Náklady se nyní odhadují na 480 milionů korun.

Liberecká náměstkyně a členka řídícího výboru IPRÚ uvedla, že Jablonec si chce z dotace původně určené na terminál ponechat zhruba 25 milionů korun. Použít je hodlá na náhradní projekty v cyklodopravě a ve školství. O přerozdělení zbývajících 125 milionů podle Loučkové Kotasové jednal řídící výbor IPRÚ a souhlasí s jejich využitím v Liberci. "Že bychom je nasměrovali do bezpečnosti dopravy, což jsou chodníky, přechody, osvětlení na území města Liberce. Také bychom za to rádi vybudovali další P+R parkoviště v Pastýřské ulici. Další velkou část přesuneme do oblasti vzdělávání, modernizací, rekonstrukcí škol, školek, protože tam máme obrovský převis poptávky," uvedla náměstkyně. Peníze navíc chce Liberec využít i pro sociální bydlení. "A necelých 40 milionů poskytneme Libereckému kraji na realizaci, sice krajské, nicméně silnice, která vede přes Ještěd, takže tu Liberečané samozřejmě také užijí," dodala Loučková Kotasová. Upozornila zároveň, že rozhodnutí řídícího výboru o přerozdělení dotací musí ještě potvrdit ministerstvo pro místní rozvoj.

Aglomerace Liberec - Jablonec zahrnuje území 24 měst a obcí, kde žije téměř 40 procent obyvatel Libereckého kraje. Peníze z IPRÚ by měly směřovat na projekty v dopravě, sociální oblasti nebo školství. Jeho prostřednictvím může region získat do roku 2023 z evropských fondů zhruba 2,5 miliardy korun. Dotační peníze je nutné vyčerpat a vyúčtovat do poloviny roku 2023.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace