Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Novou vedoucí libereckého baletu se stane Marika Hanousková, nahradí Alenu Peškovou

24. 05. 2019 | 14:35

Novou vedoucí libereckého baletního souboru se od srpna stane jeho současná členka, režisérka a choreografka Marika Hanousková. Nahradí Alenu Peškovou, která po devíti letech končí své působení v souboru na vlastní žádost. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí libereckého divadla F. X. Šaldy Jakub Kabeš. Pešková bude s libereckým divadlem i nadále spolupracovat a podzimní premiéra baletu Sluha dvou pánů bude v její režii.

V konkurzu na místo vedoucího baletu vybírala komise ze tři uchazečů. Doporučila Hanouskovou, která je členkou libereckého souboru od roku 2008. "S doporučením komise se plně ztotožňuji. Marika Hanousková je velmi talentovaná, zároveň lidsky velmi pracovitá a komunikativní. Má silné vazby na Liberec, je to takový lokální patriot, zná náš soubor i libereckého diváka a to je myslím velká výhoda," uvedla ředitelka třísouborového divadla Jarmila Levko.

Hanousková v Liberci uvedla několik svých inscenací - horor Jekyll a Hyde, drama Dům Bernardy Alby či Café Reichenberg. "Jako choreografka ale pracovala například v Plzni, Ústí nad Labem i Japonsku a tak má s čím srovnávat," dodala ředitelka. V Severočeském divadle v Ústí nad Labem uvedla balet podle Andersenovy Sněhové královny a taneční komedii Zkrocení zlé ženy. Pro plzeňské Divadlo J. K. Tyla zrežírovala romantický příběh Malá mořská víla. Podle předložené koncepce chce Hanousková navázat na práci Peškové a přinášet libereckému publiku lákavý a originální repertoár. "Chce se ale ještě více zaměřit na dětského diváka a také zařazovat do repertoáru tituly s živým orchestrem," dodal Kabeš.

Pešková považuje úroveň libereckého baletního souboru za vysokou, v neutěšeném stavu je ale podle ní zázemí. "Nemáme ani zkušebnu ve velkém divadle. Není tam sál a nemáme kde trénovat, když se připravuje scéna," řekla již dříve ČTK. Důvodů pro odchod má více. "Neopouštím Liberec ve zlém. Nic není černobílé, vždy je vina na obou stranách. Možná v tom zapracovala i nějaká únava, neustále bojovat za baletní soubor," dodala.

čtk