Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nový CT skener v neurocentru liberecké nemocnice zrychlí a zpřesní operace mozku a páteře

29. 04. 2025 | 13:21

Krajská nemocnice v Liberci koupila pro oddělení neurocentra špičkový mobilní CT skener. Tento typ si podle přednosty neurocentra Pavla Buchvalda pořídila jako první v Evropě. Včetně dvouletého servisu ji stál skoro 42 milionů korun. Neurocentrum bude nový zobrazovací přístroj využívat i přímo při operacích páteře a mozku. K tomu sice používalo i předchozí CT, které mělo přes deset let, toto je výrazně výkonnější. Je s mnohem lepším zobrazením a je i rychlejší, řekl dnes ČTK Buchvald.

nemocnice mobilniCTKNL1
Nový CT skener v liberecké nemocnici, foto: Artur Irma

"Můžeme zobrazovat struktury, které nás zajímají, to je hlava s mozkem a především páteř. Na té páteři je důležité, že je to hlavní zdroj dat pro navigované zavádění šroubů, což umožňuje obrovskou přesnost. Takže dneska jsme díky tomu schopní zavádět už jenom přes kůži šroubky do tak malých obratlů jako je třeba první a druhý krční obratel," řekl přednosta.

Nový CT skener v liberecké nemocnici, foto: Artur IrmaNeurocentrum patří ke špičkovým pracovištím liberecké nemocnice. Provádí nejnáročnější neurochirurgické výkony a je například jen jedním ze dvou oddělení v ČR, které se má evropský certifikát Eurospine pro operace páteře. Buchvald předpokládá, že ročně využijí nové CT při zhruba 150 operacích páteře a obdobném počtu operací mozku. Ročně na oddělení provedou kolem 1800 až 2000 operačních zákroků.

Mobilní CT skener BodyTom 64 v liberecké nemocnici je podle Buchvalda teprve 17. instalovaným na světě. Umožňuje zobrazení 2D i 3D a díky šíři otvoru 85 centimetrů je možné ho použít i k vyšetření obézních pacientů. Oproti běžným CT je dvakrát rychlejší, jde o takzvaně 64řezový přístroj. "To zobrazení, které získáváme, je dané tím, že prozáříte v nějaké rovině nějakou tkáň, v tomto případě mozek. A během té jedné otáčky jde o to, kolik těch rovin řezů je možných. Dřív to bylo 32, teď během jedné otáčky lampy kolem dokola to je 64 řezů," vysvětlil tento pojem Buchvald. Výhodou nového přístroje podle něj také je, že díky bateriovému systému zůstane v provozu i v případě náhlého výpadku proudu.

čtk

Fotografie v galerii jsou z Facebook/Krajská nemocnice Liberec