Nový parkovací dům u liberecké nemocnice začne sloužit ve druhé půlce příštího roku
Nový parkovací dům, jehož stavba je součástí projektu nového Centra urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnice v Liberci, začne sloužit počátkem druhého pololetí příštího roku. Do parkovacího domu pro 329 automobilů a devět motocyklů se bude vjíždět z Jablonecké ulice mezi pavilonem následné péče a parkovacím domem. Otevření parkovacího domu bude ale závislé na rekonstrukci Jablonecké ulice, která je v plánu. Při dnešní prezentaci stavby to na dotaz ČTK řekl hlavní inženýr stavby Petr Šmakal.
Parkovací dům je součástí stavby moderního pavilonu urgentní medicíny, která začala loni na jaře a přijde na 3,8 miliardy korun. "Je potřeba dokončit nové energocentrum a dokončit v parkovacím domě práce, které jsou bohužel závislé na klimatických podmínkách, což jsou především stěrky podlah, které se za těchto teplot nedají dělat, takže se budou dělat až na jaře," doplnil Šmakal k postupu prací na parkovacím domě.
I mezi svátky dnes na stavbě panoval čilý ruch, stavbaři využili slunečného počasí, aby projekt posunuli dopředu. Už teď je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře jasné, že proti původním plánům bude mít stavba zpoždění. "Kvůli havarijní opravě kanalizace v Kristiánově ulici jsme nabrali zpoždění 108 dní, lehce přes tři měsíce. Další moment, který nám velmi zkomplikoval život, jsou geologické podmínky, kdy jsme museli provést trhací práce. Na druhou stranu díky dobré spolupráci stavby a vedení projektu se nám to zpoždění podařilo částečně odstranit," řekl Řičář.
Stavbu podle něj zkomplikoval také projekt Liberecké teplárny, která mění parovodní potrubí za teplovodní, což si vyžádalo změnu technologie vytápění nejen pro nový pavilon, ale pro celou nemocnici. Nové energocentrum by mělo být hotové příští rok, aby už od nové topné sezony mohlo zajistit teplo a teplou vodu pro rozsáhlý areál největší nemocnice v LIbereckém kraji. Staré budovy pak půjdou k zemi a staveniště se rozšíří. Samotný pavilon by měl být podle Řičáře hotový na přelomu roku 2026/2027, pak ho začnou vybavovat přístroji a zařízením.
Nová šestipodlažní budova nemocnice je největší investiční akcí Libereckého kraje, který je majoritním vlastníkem Krajské nemocnice Liberec a nese největší část nákladů. Kraj se zavázal dát na stavbu 2,1 miliardy korun, z toho 800 milionů z vlastních příjmů a 1,3 miliardy si půjčil. Z úvěru ale zatím podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) žádné peníze čerpat nemusel. Na financování nákladného projektu se podílí také sama nemocnice a města Liberec, Turnov a Frýdlant, která jsou spoluvlastníky.