Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Obhájci žádají pro obžalované v drogové kauze u soudu v Liberci osvobozující verdikty

26. 11. 2024 | 12:59

AKTUALIZOVÁNO: Zprošťující rozsudky žádají obhájci u soudu v Liberci pro sedm obžalovaných v mezinárodní kauze pašování drog. Tvrdí, že nic protizákonného neudělali a odmítají, že by byli členy organizované zločinecké skupiny, jak je z toho viní obžaloba. Přes libereckou větev šlo podle obžaloby přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. Státní zástupkyně obžalovaným navrhla v pondělí tresty vězení od 8,5 do 17 let. Rozsudek soud vyhlásí 17. prosince.

justice-2060093 1280
Ilustrační foto

Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu. Z Liberce drogy směřovaly do dalších států. Za hlavu liberecké větve policie považuje Viléma Kováče, který je na útěku. Rozsudek ve zkráceném řízení už dříve soud vynesl nad jeho dvěma nejbližšími spolupracovníky, kteří se k trestné činnosti přiznali. Michal Černý, který zajišťoval přepravu a uskladnění narkotik, si odpykává devítiletý trest a kurýr Jan Chalupa byl odsouzen na 7,5 roku.

Podle obžaloby do organizovaného gangu patřilo i sedm obžalovaných, jejichž jednání nyní posuzuje liberecký soud. Jejich obhájci v závěrečných řečech vědomé zapojení do gangu shodně odmítli. "Můj klient se nedopustil žádného protiprávního jednání," uvedla Hana Riedlová. Zastupuje obžalovaného Pavla Bouška, který podle spisu půjčil nejprve tři miliony Kováčovi, poté stejnou částku i jeho obžalované družce Veronice Červeňové a milionem měl navíc uplácet policistu, jehož totožnost není známá. Zatímco obžaloba je přesvědčena, že půjčky sloužily k legalizaci výnosů z trestné činnosti, podle Riedlové šlo o Bouškovy obvyklé transakce. Podle ní nejsou ve spise ani žádné důkazy o uplácení neznámého policisty. To, že se ničeho protizákonného nedopustil, podle obhájkyně dokládají i výpovědi odsouzených Černého a Chalupy.

Obhájkyně Červeňové uvedla, že její klientka ani netušila, že Kováč páchá trestnou činnost. To samé platí podle obhájců i pro otce a bratra odsouzeného Černého. Vědomé zapojení do gangu odmítají i ostatní obžalovaní - Arnošt Kučera, z jehož autoservisu si půjčoval Kováč auta pro nelegální činnost, a také bratři Milatové. Ti se podle obžaloby podíleli například na zajištění celních dokladů pro přepravu zhruba tuny hašiše určenou pro gang z Litvy.

čtk