Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Obrazy skupiny Nevzdělanci vytvořené s pomocí veřejnosti budou na čtyřech místech v Liberci

11. 06. 2022 | 14:23

Oblastní galerii, knihovnu, zoo a divadlo v Liberci propojí výstava skupiny Nevzdělanci. Tři liberečtí malíři budou mít v každé instituci jeden velkoformátový obraz, vytvořili je s pomocí veřejnosti. Díla budou odhalovat postupně. ČTK o tom informovala mluvčí galerie Dagmar Fialová.

nevzdelanci1
Obraz U jednoho stolu výtvarné skupiny Nevzdělanci v Oblastní galerii Liberec (výřez). Foto: FB náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra.

V galerii je obraz vystavený už od pátečního večera. Malíři Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl ho namalovali společně letos v únoru přímo v galerii. Svými nápady jim v tom pomáhali diváci živého vysílání i lidé, kteří za nimi přišli. Obraz o rozměrech tři krát 2,2 metru nazvaný U jednoho stolu vytvářeli malíři 124 hodin na téma Liberec a kultura. Jejich dílo odkazuje na liberecké reálie, kulturní spolky, kapely, stavby i místa ve městě.

V knihovně malíři představí společně vytvořený obraz příští týden ve čtvrtek. Nazvali ho Noční a vypráví o spisovateli a jeho knihách, které mu v pokoji ožívají. "Prostor knihovny sám o sobě vyzývá k novátorským aktivitám, vítáme proto možnost zapojení do tohoto unikátního projektu. Vernisáž obrazu v knihovně jsme doplnili o literární aspekt," uvedla ředitelka knihovny Dana Petrýdesová. Součástí vernisáže tak bude i literární večer regionálních autorů.

Obraz o zvířatech malíři v liberecké zoo odhalí na začátku července. Připraví k němu hru, ve které budou muset návštěvníci zahrady obraz nazvaný Bez lidské stopy nejprve "vystopovat" pomocí grafického listu.

V Malém divadle bude na začátku září slavnostní prezentace obrazu s názvem Člověk, bude spojená se zahájením divadelní sezony. Součástí akce bude koncert.

Všechna díla vznikla improvizovanou malbou, kdy trojice malířů tvoří obrazy společně s diváky, kteří se procesu tvorby účastní on-line i fyzicky. "Funguje to tak, že do procesu vzniku obrazu může vstoupit kdokoli, kdo má zájem rozvíjet myšlenky obrazu," uvedl malíř Jan Simandl. Výtvarníci uvádějí, že díky tomu mohou vznikat mnohovrstevnaté obrazy přesahující myšlení jednotlivce.

čtk

U jednoho stolu výtvarné skupiny Nevzdělanci.

Obraz U jednoho stolu výtvarné skupiny Nevzdělanci v Oblastní galerie Liberec. Obraz vznikl pro projekt Liberec2028 - Evropské hlavní město kultury participační metodou (jeden z klíčových principů EHMK) dle námětů Liberečanů, tak přijďte mrknout.

U jednoho stolu výtvarné skupiny Nevzdělanci.

Zdroj: FB náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra