Odešel doyen souboru libereckého Šaldova divadla Ladislav Dušek. Pan herec, příležitostný politik a kapitán

17. 10. 2020 | 5:43

"Zemřel opravdový bard libereckého Divadla F. X. Šaldy Ladislav Dušek (77). Člověk, jehož jsem pro jeho charisma měl nejen já rád. Skvělý činoherec, velký demokrat, který stál u zrodu divadelní revolty v listopadu 1989. Derniéra Královy řeči 28.9. však byla i jeho derniérou divadelní." O skonu (16.10.2020) jednoho z nejvýraznějších herců libereckého divadla informoval na svém facebookovém profilu náměstek libereckého primátora mj. pro oblast kultury Ivan Langr (SLK).

peterkaDušek
Ladislav Dušek se svým hereckým kolegou, rovněž ikonou Šaldova divadla, Františkem Peterkou. Už jsou zase spolu...

Ivan Langr, náměstek primátora, dále napsal: "Naposledy jsem ho potkal jen pár dní předtím, po první premiéře Jakobína 25/9, jejž režírovala jeho dcera. Seděli jsme spolu po děkovačce pár minut sami v již úplně prázdném hledišti, kde se v roušce kvůli astmatu těžce rozdýchával, a povídali si. Nemůžu nepřiznat, že stáří a nemoci už na něm byly hodně znát. Když však přišla řeč na jeho milované moře, byl to zase on, zářící oči a touha. „Mistře, letos to nevyšlo, ale co příští rok, vyplujete ještě?“ „Chtěl bych, ještě aspoň jednou.“ Teď už brázdí blankytná moře nebeská. Láďa Dušek byl totiž Kapitán. A nejen ten námořní. Je mi to velmi líto, upřímně sdílím zármutek s jeho rodinou – i tou divadelní."

Foto z FB Zdeňka Kupky

Duškův herecký kolega Zdeněk Kupka, který exceluje právě v Králově řeči, k této fotografii na svém fb profilu napsal: "Ládiku, kapitáne, šťastnou plavbu tam nahoře. Byl jsi velikej frajer."

Divadlo F. X. Šaldy, domovská scéna Ladislava Duška, má na svých stránkách medailon umělce. Přítomný čas v něm použitý se, bohužel, včerejškem mění v čas minulý: Ladislav Dušek (1943 - 2020) hrál divadlo od roku 1969 v Mostě a od září 1989 hraje v Liberci. Jako rodák z pražského Žižkova absolvoval konzervatoř v Praze, kde také v Žižkovském divadle v hloubi legendárních šedesátých let začínal v rolích drzých a drsných chlápků, svou povahou odpovídajících legendární pražské čtvrti.

Foto: FB Ivana LangraNicméně je člověkem velmi jemné povahy a současné Divadlo F. X. Šaldy si bez něj lze jen těžko představit: je jakýmsi těžištěm divadla, jakkoliv je to pojem zcela neoficiální, je nepřehlédnutelnou a silnou osobností hereckou i lidskou a je také současně doyenem souboru.

Hraje v klasických titulech, ale i v moderní dramatice a muzikálech. Dokáže být velice rozdílný a různorodý. Vzpomeňme si na Hodinového hoteliéra (režie O. Pavelka, 2014) s Václavem Helšusem, na jeho Bergmana v Nevěře (režie M. Lang, 2013), na jeho role ve Faustovi (režie I. Rajmont, 2014) na straně jedné a na straně druhé jeho role s tancem a zpěvem v muzikálu Donaha! (režie J. Ďurovčík, 2005), Kateřina Štandlíka, majitele opery v Maškarádě (režie Petr Palouš, 2015), či nezapomenutelnou roli Pomezního rozhodčího Básníka v komedii Šťovík, pečené brambory (režie T. Svoboda, 2012). Poetičnost i drsnost, humor i smutek, nostalgie i absurdita, to jsou polohy, v nichž se pohybuje a v nichž ho diváci dobře znají. Statečný člověk s výborným smyslem pro humor. Skvělá kombinace. A navíc: kdo z českých herců má kapitánské zkoušky?

❤️aro s využitím fb a www.saldovo-divadlo.cz

Foto: DFXŠLadislav Dušek přišel do souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci v roce 1989. "Celkem jasně a razantně vstoupil do historie města i v mimodivadelních akcích listopadové revoluce. A liberečtí občané Ladislava Duška začali poznávat nejen jako herce, ale i jako politicky angažovaného člověka. V pozdějších letech dokonce zasedal na liberecké radnici ve dvou volebních období jako člen zastupitelstva," uvedlo divadlo.

Naposledy stál na jevišti 28. září jako arcibiskup z Canterbury v derniéře inscenace Králova řeč. Zahrál si také v posledním filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu, který měl letos premiéru. V minulosti se objevil i ve filmech Grandhotel či Signum laudis. Účinkoval i v televizi, diváci ho mohli vidět v epizodních rolích v seriálech Zdivočelá země, Vyprávěj, Kriminálka Anděl či Vraždy v kruhu. "Spontánní talent, originalita, poctivost a nerozpačitý tah k úspěchu inscenace. Těžko si porevoluční činohru divadla F. X. Šaldy bez něj vůbec představit," uvedlo divadlo.

čtk

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace