Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Opravy městského krematoria v Liberci jsou téměř u konce, prováděly se od loňského léta

24. 07. 2019 | 11:35

Opravy městského krematoria v Liberci jsou téměř u konce. Prováděly se za provozu od loňského léta, kdy radnice památkově chráněnou budovu převzala zpět do své správy. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) město na opravy vynaložilo víc než 15 milionů korun.

TvLKobradnisin1
Foto: Artur Irma

"Ještě chceme vybudovat výtah pro imobilní, aby mohli zdolávat snadněji schody, které tam jsou. To je snad taková poslední větší investice," řekl primátor. Výtah by měl být skleněný a náklady na jeho vybudování se odhadují na čtyři miliony korun.

Liberecké krematorium je nejstarší v zemi, stavělo se v letech 1915 až 1917 podle návrhu drážďanského architekta Rudolfa Bitzana. Prvním zpopelněným v krematoriu byl 31. října 1918 liberecký měšťan Robert Jahn. Současnou podobu má krematorium z roku 1974, kdy se rekonstruovala velká obřadní síň, zasklila obě křídla podloubí a postavila přístavba s novou chladírnou a malou obřadní síní.

V předchozích letech měla krematorium v pronájmu soukromá firma, radnice si ho zpět do své správy převzala loni 1. července. "Po převzetí krematoria bylo nutné urgentně opravit nefunkční chladicí technologie a poškozené kremační technologie," uvedl vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný.

Do budovy také zatékalo, oprava střechy se prováděla ve dvou etapách loni a letos. "Do konce července bude hotová, už zbývají jen nedodělky. Město na střechu vynaložilo zhruba deset milionů korun," uvedl Novotný. Zhruba tři miliony stála rekonstrukce malé obřadní síně, při opravě se jí vrátila původní architektonická podoba z roku 1974. Opravu potřebovala také hydraulika více než sto let starého výtahu pro vyvezení rakví na katafalk ve velké obřadní síni.

Za rok fungování ve správě města krematorium provedlo zhruba 1800 kremací, obřadů bylo okolo 500. "Proti předchozím letům došlo k navýšení. Předchozí nájemce vykazoval mezi 300 až 400 obřady ročně," dodal Novotný.

čtk