Péče o alkoholem zmožené klienty je pro personál záchytky v Liberci kvůli pandemii těžší
Péče o opilé klienty je pro personál protialkoholní záchytné stanice v nemocnici v Liberci kvůli protiepidemickým opatřením náročnější. Hlavně při zvládání agresivních klientů a lidí s poruchami chování. ČTK to řekl přednosta Centra psychiatrie liberecké nemocnice Jaromír Hons.
Na záchytnou stanici v Liberci bylo v loňském roce přijato 683 lidí, to je o jednoho člověka víc než v roce 2019. Na stanici provedli loni navíc 347 ambulantních vyšetření, většinou pro policii. O rok dříve bylo takových vyšetření 352. "Jsou to zhruba stejná čísla jako v posledních několika letech," řekl Hons. Výrazně náročnější je ale nyní v důsledku pandemické situace pro zdravotníky péče o intoxikované klienty. "Často jsme nuceni pečovat o klienty s poruchami chování, kteří nejsou schopni dodržovat základní opatření, například mít nasazenou roušku. Přesto se na liberecké záchytné stanici díky pečlivosti a obezřetnosti personálu zatím nikdo z nás ani z klientů koronavirem nenakazil," uvedl Hons. Výrazně náročnější pro pracovníky je i zvládání agresivních klientů, neboť po celou dobu musí mít personál nasazené osobní ochranné pomůcky, tedy roušku či respirátor, ochranný štít a oblek. "Většina lidí si ani nedokáže představit, jak náročné to je," dodal Hons.
Stejně tak jako v minulých letech byla záchytná stanice liberecké nemocnice i loni nejvytíženější o víkendech. Za záchytný pobyt účtuje liberecká nemocnice klientům 3500 korun, ovšem většinu pohledávek musí vymáhat. Za pobyt a péči zaplatí jen zhruba 21 procent klientů. Záchytná stanice v Liberci je v Libereckém kraji jediná. V provozu je od prosince 2012, ve stotisícovém městě se ji tehdy podařilo obnovit po 12 letech. Hlavním důvodem k jejímu opětovnému otevření byly problémy s opilými pacienti na ambulancích a nemocničních odděleních. Agresivní opilci byli schopni zaměstnat personál oddělení natolik, že se nemohl věnovat dalším pacientům. Její provoz dotuje Liberecký kraj. "Slouží pro celý region. Liberecký kraj na provoz přispívá částkou pět milionů korun. Kapacita liberecké záchytné stanice je deset lůžek," uvedl mluvčí kraje Filip Trdla.
čtk