Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Plánované rozšíření Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci přijde kraj na 211 milionů, část nákladů zaplatí z dotace

17. 10. 2024 | 16:17

Rozšíření Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci přijde Liberecký kraj na 211 milionů korun, přes polovinu nákladů na stavbu v takzvaném pasivním standardu zaplatí dotace z Modernizačního fondu. Díky výstavbě nového pavilonu bude možné přidat další třídu čtyřletého gymnázia, řekl dnes ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Stavba bude hotová až koncem roku 2026, zda se třídu gymnázia podaří nabídnout dřív, bude podle něj předmětem jednání.

gympl přístavba GFXŠ
Vizualizace

Kraj by podle Půty rád otevřel další třídu gymnázia v Liberci už od září 2025. Pro jednu třídu se podle něj na gymnáziu, které je už dnes plné, místo najde, o rok později ale bude třeba prostor pro další ročník, a to už by mohlo způsobit problémy, protože nový pavilon bude hotový až několik měsíců po zahájení školního roku. "A my určitě nechceme, aby to poměrně náročnou výuku na tomto typu školy nějakým způsobem jak pro žáky, tak pro učitele narušovalo," dodal hejtman.

Rozšířením gymnázia reaguje kraj na zvýšenou poptávku po všeobecném vzdělávání, kapacity středních škol zejména v krajském městě poptávce nestačí. Kraj se rozhodl využít režim design & build (vyprojektuj a postav), který se mu osvědčil u dopravních staveb. Podle dosluhujícího náměstka Zbyňka Miklíka (Piráti) je to dobrý způsob, jak stavbu urychlit a ušetřit nějaké peníze. Zakázku získala v soutěži liberecká stavební společnost Syner, zajistí projekt a všechna povolení, samotná stavba by měla začít za rok a o rok později má být hotovo.

Součástí projektu je kromě stavby nového pavilonu i demolice a vybudovaní propojovacího krčku, komunikace a zpevněné plochy, přeložky inženýrských sítí, terénní úpravy, drobná architektura a úprava hřiště. Nový pavilon bude energeticky úsporným projektem. "Měl by mít nulovou energetickou náročnost na vnější zdroje. Nebylo úplně jednoduché se tam popasovat s fotovoltaikou na fasádě, protože ten projekt byl vymyšlený v době, kdy ještě hasičské směrnice úplně přesně nevěděly, co s fotovoltaikou na fasádě dělat z pohledu požární bezpečnosti," dodal Půta

Projekt zbrzdila nutná změna územního plánu, protože podle úředníků magistrátu byla přístavba v rozporu s platným územním plánem Liberce. Problém byl ve výšce stavby 17,2 metru, územní plán ale umožňoval maximálně patnáctimetrovou výšku. Kraj neúspěšně argumentoval tím, že stavba bude v extrémním svahu, což umožňuje výšku posuzovat individuálně. Liberec ale za takové stavby považuje svahy se sklonem nad 36,4 procenta, svah pro přístavbu gymnázia má jen 14,3 procenta. Změnu schválilo liberecké zastupitelstvo v září, kraj tak teď mohl podepsat smlouvu s dodavatelem.

čtk