Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Po padesáti letech se do Liberce vrátily sochy Olbrama Zoubka

20. 08. 2019 | 17:32

Čtyři bronzové sochy Kúros, Klytaimnéstra, Jidáš, Ifigénie od Olbrama Zoubka tvoří průřez tvorby tohoto významného českého sochaře, který je veřejnosti známý především jako autor posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně.

zoubodhaltit
Foto: MML

Město má sochy zapůjčené na 12 měsíců od Nadačního fondu Kmentová Zoubek. Slavnostní odhalení se uskutečnilo v úterý 20. srpna za účasti Polany Bregantové, dcery Olbrama Zoubka a náměstka primátora Liberce Ivana Langra.

Soubor soch připomíná jinou slavnou Zoubkovu instalaci, která se ve městě uskutečnila před padesáti lety, v roce 1969. Tehdy proběhla v Liberci jedinečná akce celoevropského významu Socha a město 1969, které se účastnilo třicet českých sochařů. Olbram Zoubek měl umístěn soubor soch Chodci, kteří se zdraví na Šaldově náměstí. Získal za to Cenu Matyáše Brauna.

Letos uplyne padesát let od tohoto sochařského projektu. Umístění soch slavného umělce před libereckou radnicí je tak důstojným připomenutím ojedinělého sochařského projektu. Olbram Zoubek je současně symbolem boje proti komunismu a za svobodu, což koresponduje s třicátým výročím  Sametové revoluce 1989.

Vystavené sochy jsou z bronzu, jejich výška je 196 – 220 cm a hmotnost jednoho exempláře je zhruba 150 kg.

www.liberec.cz